توضیحات

رگلاتور گاز چیست ؟

رگلاتور گاز یک شیر کنترلی است که  میتواند فشار بالای گاز ورودی را به فشارکمتر یا فشار مورد نیاز مصرف کننده کاهش دهد و در عین حال باعث تثبیت فشار خروجی گاز (علی رغم کاهش تدریجی فشار سیلندر گاز) می گردد.

بسته به فشار ورودی و خروجی گاز دو نوع فشار شکن موجود است .

تنظیم کننده های فشار گاز: تک مرحله ای و دو مرحله ای.

رگلاتورهای تک مرحله ای:
تنظیم کننده فشار یک مرحله ای, فشار سیلندر را در یک مرحله به فشار خروجی یا فشار مورد نیاز کاهش می دهد. ساختار و روش کاهش فشار در رگلاتورهای تک مرحله ای و دو مرحله ای یکسان است. در رگلاتورهای تک مرحله ای (دارای ۱ صفحه دیافراگم) با کاهش فشار کپسول گاز (مخزن گاز یا سیلندر گاز یا خط لوله )، فشار خروجی رگلاتور نیز دچار تغییر می شود (افزایش می یابد) که برای برخی از کاربردهای آزمایشگاهی که نیازمند فشار خروجی ثابت و پایدار است, مناسب نیست.

رگلاتورهای دومرحله ای:
تنظیم کننده فشار دو مرحله ای, فشار سیلندر را در دو مرحله به فشار خروجی یا فشار مورد نیاز کاهش می دهد. روش کار رگلاتور دو مرحله ای مانند دو رگلاتور تک مرحله ای است که به صورت سری به یکدیگر متصل شده اند.در رگلاتورهای دو مرحله ای (دارای ۲ صفحه دیافراگم) با کاهش فشار سیلندر، فشار خروجی رگلاتور تغییر نکرده و ثابت باقی می ماند. دلیل این تثبیت فشار در خروجی، کاهش فشار گاز طی دو مرحله می باشد . مزیت دیگر این رگلاتورها ایجاد فشار خروجی پایین تر است ( فشار خروجی زیر 10 بار).

مواردی که می بایست در انتخاب رگلاتور گاز مورد توجه قرار گیرد:
1- جنس رگلاتور گاز (Material )

جنس رگلاتور گاز باید متناسب با نوع گاز مورد استفاده و خواص شیمیایی آن تعیین گردد .
در صورتی که گاز مورد استفاده , گاز خورنده باشد (از قبیل نیتریک اکساید ، هیدروژن کلراید ، ترکیبات سولفور دار و …) می بایست رگلاتور با متریال آلمینیوم , استنلس استیل و … ( Aluminum, Stainless Steel, Monel, Nickel, PCTFE, Teflon ) بکار رود. برای گازهای غیر خورنده فارغ از آتش زا و  بی اثر بودن گاز، رگلاتور با جنس برنجی و یا برنجی با روکش کروم و … ( Aluminum, Brass, Stainless Steel, Buna-N, PCTFE, Neoprene, Teflon, Viton, Nylon ) مناسب می باشد.
2- فشار ورودی رگلاتور گاز ( Inlet  Pressure)

فشار ورودی رگلاتور ارتباط مستقیم با فشار گاز درون سیلندر و یا گازی که در لوله های انتقال می باشد دارد.
3- فشار خروجی رگلاتور گاز (Outlet Pressure )

فشار خروجی رگلاتور را کارفرما یا کارشناسی که قرار است با رگلاتور گاز کار کند بنا به شدت جریان (Flow) که مورد نیازش می باشد، تعیین می کند .

4- رگلاتورهای تبخیری یا هیتردار (Heated or Vaporizing Regulators)

این رگلاتورها برای گرم کردن و رفع مشکلات یخ زدن است که می تواند در اثر کاهش فشار بعضی از گازهای خاص مانند کربن دی اکسید رخ دهد.

5- رگلاتور سیلندرهای دیسپوزیبل یا یکبار مصرف برای گازهای کالیبره

این رگلاتورها تنظیم کننده فشار و جریان سیلندرهای یکبار مصرف با شیر C10 و … می باشند .

رگلاتورهای شرکت فرافن گاز تهران :

شرکت فرافن گاز تهران بعنوان نماینده انحصاری کمپانی ویگور آلمان (VIGOUR ) افتخار دارد در زمینه تامین رگلاتور و قطعات وابسته به آن از قبیل

 Cylinder Pressure Regulators/ Dual Stage Regulators/ Panel & Line Regulators /Back Pressure Regulators /Calibration Gas Regulators /High pressure self-venting Regulator /Pressure Control Panels /Generator Back-up Panel /Tapping points /Extensions /Mounting Station /Purge Assemblies /Diaphragm Valves /Accessories /Cylinder Connections /Tube Fittings

برای گازهای خالص و فوق خالص آزمایشگاهی و نیز طراحی، مهندسی و اجرای سیستم های کنترل، انتقال و توزیع این دسته از گازها برای مشتریان و کارفرمایان گرامی ارائه خدمت نماید.

دامنه کاری این رگلاتورها بسیار وسیع بوده بطوریکه تنظیم فشار و جریان گازهای خالص (با درجه خلوص ۵، ۶ و بالاتر) و یا گازهای ترکیبی(میکس و کالیبراسیون) بی اثر، خورنده، سمی، آتشگیر و اکسید کننده را در بر می گیرد.

همچنین این شرکت توانایی تامین و تعمیر انواع رگلاتورهای صنعتی و آزمایشگاهی از معتبرترین برندهای آمریکائی ، اروپائی و آسیائی را دارا می باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]