در رقابت برای تضمین آینده ای سبز برای صنعت جهانی، متخصص فناوری کربن زدایی Topsoe در حال برنامه ریزی برای ساخت بزرگترین و پیشرفته ترین کارخانه تولید الکترولیزور در مقیاس صنعتی در جهان است. این شرکت قصد دارد انتشار گازهای گلخانه‌ای را در بخش‌های Power-to-X و بخش‌هایی که کاهش آن سخت است مانند حمل ‌ونقل، مواد شیمیایی، فولاد و سیمان کاهش دهد. صنایع سنگین، مسئول حدود 22 درصد از انتشار دی اکسید کربن (CO2) جهانی است که 6.5 و 7 درصد آن از طریق تولید فولاد و سیمان به وجود می آید. این نیروگاه – واقع در هرنینگ، دانمارک – با تولید سلول‌های الکترولیز اکسید جامد (SOEC)، ظرفیت سالانه 500 مگاوات (مگاوات) با پتانسیل افزایش تا 5 گیگاوات (گیگاوات) خواهد داشت و قرار است در سال 2024 شروع به کار کند.

الکترولیزورها از الکتریسیته برای جداسازی آب به اجزای تشکیل دهنده آن یعنی هیدروژن و اکسیژن استفاده می کنند.

اگر الکتریسیته از طریق فرآیندهای تجدیدپذیر تولید شود، هیدروژن تولید شده به عنوان “هیدروژن سبز” در نظر گرفته می شود، زیرا در انتشار CO2 نقشی نداشته است.

پروژه Topsoe یکی از چندین پروژه هیدروژن سبز در مقیاس بزرگ است که در حال حاضر در حال توسعه است.

مصر در حال برنامه‌ریزی تعدادی از این پروژه‌ها است که تا سال 2030 به ظرفیت 4 گیگاوات الکترولیز و تولید نزدیک به نیم میلیون تن هیدروژن سبز در سال کمک می‌کند.

Roeland Baan، مدیرعامل Topsoe، با بیان اینکه Topsoe تمایل به حمایت از کوشش در زمینه انرژی های سبز را دارد، اضافه کرد: ” با کارخانه جدید تولید الکترولیزور، ما در سرعت بخشیدن به ارائه خدمات Power-to-X در اندازه تجاری پیشرو هستیم و این کار را با فناوری بسیار نوآورانه خود انجام می دهیم که با فناوری های فعلی موجود در بازار مطابقت دارد.

در حال حاضر در بحث پیشرفته با شرکای بالقوه بر سر توافقات آتی برداشت و تعهد به ذخیره ظرفیت، این شرکت همچنین قصد دارد این پروژه را به اجرا بگذارد تا اهتمام اتحادیه اروپا مبنی بر مستقل بودن از واردات انرژی از مناطق دیگر را اجرا کند.

Baan افزود: “توافق بین کمیسیون اتحادیه اروپا و چهار کشور دریای شمال گام مهمی در گذار به انرژی های تجدیدپذیر است.

ماموریت ما به عنوان یک شرکت، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای جامعه در سال 2022 به میزان 12 میلیون تن CO2 است.”

قرار است عملیات ساخت این نیروگاه در نیمه دوم سال با رعایت مصوبات آغاز شود.

منبع: gasworld

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]