توضیحات

عنصر نیتروژن یا همان ازت را بیشتر بشناسیم

نیتروژن (Nitrogen) یا ازت (Azote)، یکی از عناصر جدول تناوبی است که با فرمول شیمایی N و عدد اتمی 7 نشان داده می شود. نیتروژن معمولاً به صورت یک گاز، نافلز، دو اتمی، بی اثر، بی‌رنگ، بی‌مزه و بی‌بو است که ۷۸٪ جو زمین را دربر گرفته که عنصر اصلی در بافت‌های زنده نیز می باشد.

نیتروژن ترکیبات مهمی مانند آمونیاک، اسید نیتریک و سیانیدها را شکل می‌دهد و در حالت مایع نیز بسیار سرد است. از دیگر مشخصات گاز نیتروژن یا ازت، می توان به غیر قابل اشتعال بودن، خفه کننده در غلظت های بالا، چگالی کمی کمتر از هوا و غیره، اشاره کرد.

شما می توانید با مطالعه، مقاله «آشنایی کامل با گاز نیتروژن و کاربرد های آن»، هر آنچه که نیاز دارید را درباره این عنصر بدانید.

جدول مشخصات گاز ازت

جدول مشخصات گاز ازت

فرافن گاز، مرکز عمده فروش کپسول گاز نیتروژن در ایران

شرکت فرافن گاز تهران، یکی از مراکز عمده فروش گاز نیتروژن صنعتی و آزمایشگاهی در ایران می باشد. این شرکت با داشتن مخازن نیتروژن مایع، امکان شارژ سریع کپسول های گاز ازت را، برای شما، فراهم کرده است.

فروش گاز نیتروژن صنعتی

یکی از انواع کاربرد های کپسول گاز نیتروژن در گرید های صنعتی، شستشوی خطوط نفت و گاز، به هنگام تعمیرات اساسی است. همچنین از این گاز در ترکیب با سایر گازهای خنثی مثل گاز آرگون، در سیستم های اطفا حریق کاربرد دارد. فرافن گاز تهران قابلیت شارژ کپسول های گاز نیتروژن صنعتی در سایزهای مختلف را دارد.

فروش گاز نیتروژن آزمایشگاهی

گاز نیتروژن آزمایشگاهی در صنایع بسته بندی، مواد غذایی و.. کاربرد زیادی دارد. خلوص گاز نیتروژن مورد استفاده در این صنایع از اهمیت زیادی برخوردار است. فرافن گاز تهران یکی از اصلی ترین مراکز تامین گاز نیتروژن آزمایشگاهی می باشد.

کاربردهای کپسول گاز ازت (نیتروژن)

 • نیتروژن می تواند همراه با گاز کربن دی اکسید جوی در اطراف مواد غذایی ایجاد کند که کمتر با اکسیژن در تماس باشند و مدت ماندگاری آن ها بیشتر شود. این گاز ها باعث می شوند تخریب اکسایشی در مواد غذایی صورت نگیرد و تازه تر بمانند.
 • استفاده از کپسول گاز ازت در صنعت داروسازی، گسترده است. در حقیقت از گاز ازت در اکثر دارو ها استفاده می شود. اکسید نیتروژن به عنوان داروی بیهوشی کاربرد دارد و نگهداری از اسپرم، تخمک، خون و دیگر نمونه های بیولوژیکی با استفاده از نیتروژن مایع انجام می شود.
 • در صنایع نفت و گاز در طول عملیات تعمیرات اساسی، از نیتروژن برای شستشوی خطوط نفت و گاز استفاده می شود.
 • از کپسول گاز ازت، جهت شارژ تایر های خودروهای مسابقه سرعت استفاده می شود.
 • از این گاز با خلوص بالا به طور گسترده در صنعت نیمه هادی به عنوان گاز حامل یا تخلیه استفاده می شود.
 • ازت به عنوان گاز بالانس در بسیاری از مخلوط های گازی به کار می رود.
 • این گاز را در تجهیزات آزمایشگاهی با عنوان Zero gas و به عنوان گاز حامل در کروموتوگرافی گازی به کار می برند.
 • در صنایع الکترونیک برای خنثی سازی راکتورهای اپیتکسی، از کپسول گاز ازت استفاده می شود.
 • به طور عمده در مخلوط با یک گاز احیاء مانند گاز هیدروژن یا گاز طبیعی به کار رفته تا اتمسفر عاری از اکسیژن را در طول تریتمنت گرمایی فلزات فراهم آورد.
 • در فرآیند هابر- بوش (Haber-Bosch) برای تولید آمونیاک از کپسول گاز ازت استفاده می شود.
 • گاز ازت همچنین به عنوان پرکننده بی‌اثر، در مخزن های بزرگ برای نگهداری مایعات قابل انفجار، در هنگام ساخت قطعات الکترونیک مانند ترانزیستور، دیود و مدار یکپارچه و نیز برای ساخت فلزات ضد زنگ استفاده می‌شود.
 • برای اطفاء حریق در معادن، از کپسول گاز نیتروژن استفاده می شود.

کاربردهای کپسول گاز نیتروژن یا ازت

فروش کپسول گاز ازت در تهران

با توجه به موقعیت مکانی شرکت فرافن گاز تهران و واقع شدن در استان تهران، یکی از معتبرترین مراکز فروش کپسول گاز ازت در تهران می باشد.

قیمت کپسول گاز نیتروژن، به چه عواملی بستگی دارد؟

عوامل مختلفی در تعیین قیمت کپسول گاز ازت تاثیر گذار هستند. یکی از این عوامل، گرید گاز نیتروژن است؛ به این صورت که گاز نیتروژن آزمایشگاهی به دلیل خلوص بالاتر، قیمت بالاتری نسبت به گرید صنعتی این گاز دارد.

برای مورد دوم، می توانیم به مایع و گاز بودن نیتروژن اشاره کنیم. اگر قصد دارید تا کپسول نیتروژن مایع تهیه کنید، باید هزینه بیشتری را بپردازید. دلیل آن هم سختی روش تهیه و حساسیت بیشتر در نگهداری آن است.

به عنوان مورد سوم نیز، می توانیم به حجم کپسول ها اشاره کنیم. قیمت کپسول گاز ازت، به اندازه و حجم کپسول نیز بستگی دارد؛ این یعنی مخازنی که گنجایش بیشتری دارند، از قیمت بالاتری هم برخوردارند.

اطلاعات ایمنی

گاز نیتروژن در غلظت های بالا باعث خفگی می شود و نباید آن را تنفس کرد. سوختگی ناشی از گاز و مایع نیتروژن بسیار دردناک و شدید بوده و آسیب های ناگواری را به وجود می اورد که به نام «سوختگی سرد» مشهور است.

در صورت تماس این گاز با پوست، هرگز موضع آسیب دیده را مالش و ماساژ نداده و گرم نکنید و فورا به پزشک مراجعه نمایید.

منابع استخراج این گاز چیست؟

نيتروژن براي حيات ضروري بوده و يكي از عناصر موجود در پروتئين ها و اسيدهاي نوكليك در سلول هاي ميكروبي، حيواني و گياهي است. اگرچه گاز نيتروژن فراوانترين گاز موجود در هواي تنفسي ما است.

متاسفانه گاز نيتروژن برای اغلب موجودات قابل استفاده نيست مگر اينكه ابتدا به آمونياك تبديل شود. علت اين امر نیز پايداری زياد مولكول N2 است.

ازت یا همان نیتروژن از منابع مختلفی مانند تثبیت صنعتی، تثبیت اتمسفری، تثبیت بیولوژیکی و منابع آلی قابل دسترس است؛ که نیتروژن قابل دسترس صنعتی مهم‌ترین منبع نیتروژن در جهان است.

مهم ترین روش تولید این گاز، جداسازی هوا است. اگر هدف، تولید گاز نیتروژن با خلوص خیلی بالا باشد، لازم است نیتروژن تولید شده وارد یک پروسه‌ خالص سازی ثانویه شود.

همچنین دامنه های پایین‌تری از خلوص گاز ازت، می‌توانند به وسیله‌ روش‌های غشایی تولید شوند، و خلوص های معمولی تا بالا با روش‌های جذب نوسان فشار (Pressure Swing Adsorption) به دست می آیند.

منابع استخراج گاز نیتروژن یا ازت

تاریخچه گاز نیتروژن

گاز نیتروژن توسط فیزیکدانی اسکاتلندی به نام دنیل رادرفورد در سال 1772 کشف شد و آن را هوای مهلک نامید. اگرچه وی نتوانست آن را به عنوان ماده ی شیمیایی مجزا شناسایی کند و فقط توانست آن را از کربن دی اکسید تمییز دهد. همچنین این رادرفورد بود که دریافت جزئی در هوا وجود دارد که عمل احتراق را همراهی نمی‌کند. در همان زمان، نیتروژن توسط کاوندیش، اسکیله و پریستلی مطالعه و بررسی شده و آن را هوای سوخته نامیدند. گاز نیتروژن به‌قدری بی‌اثر بود که لاوازیه آن را ازت که به معنی بدون زندگی است، نام نهاد.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]