توضیحات

چرا پیشنهاد ما، خرید کپسول گاز هلیوم از فرافن گاز است؟

در ابتدا قصد داریم تا شما را کمی بیشتر با ماهیت و چیستی گاز هلیوم آشنا کنیم.

هلیوم و چه منابع و کاربردی دارد؟

گاز هلیوم سبک ترین گاز پس از هیدروژن است، ولی بر خلاف هیدروژن، گازی خنثی و غیرقابل اشتعال  است. بسیاری از گازها را می توان در آزمایشگاه تهیه کرد، ولی برخی از آنها را فقط در طبیعت می توان یافت.

هلیوم از آن دسه گاز هایی است که فقط در طبیعت یافت می شود. منبع اصلی تولید آن، استخراج از چاه های گاز طبیعی به روش مایع سازی و تقطیر می باشد که در ادامه با منابع و نحوه استخراج آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

از کاربرد های گاز هلیوم، می توان به مصارف آزمایشگاهی و همچنین تزیینات و بادکنک آرایی، اشاره کرد.

عنصر هلیوم

جدول مشخصات گاز هلیوم

مشخصات گاز هلیوم

مشخصات گاز آرگون

فرافن گاز یکی از تامین کنندگان گاز هلیوم در کشور

گاز هلیوم موجود در بازار ایران، وارداتی است و اغلب در قالب کپسول های 50 لیتری وارد کشور می شود. شرکت فرافن گاز تهران یکی از تامین کنندگان اصلی این گاز، در ایران می باشد.

فرافن گاز تهران، یکی از واردکنندگان و فروشندگان اصلی گاز هلیوم در گریدهای آزمایشگاهی و بالن در ایران است و آن را در حجم های گوناگون، از جمله کپسول گاز آرگون 50 لیتری، به سراسر کشور، عرضه می کند.

کپسول گاز هلیوم

فرافن گاز تهران، تامین کننده انواع کپسول گاز هلیوم

بررسی انواع گرید های آزمایشگاهی و بالن گاز هلیوم

همان طور که گفته شد، این شرکت کپسول گاز هلیوم را در دو گرید آزمایشگاهی و بالن (بادکنک)، عرضه می کند که می خواهیم هر گرید را که توسط این شرکت عرضه می شود، بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.

برتری ما در فروش گاز هلیوم آزمایشگاهی

گاز هلیوم آزمایشگاهی یکی از رایج‌ ترین گازهای مورد استفاده در کروماتوگرافی گازی، به عنوان گاز حامل، می باشد. گاز حامل در کروماتوگرافی می بایست یک گاز بی اثر باشد تا وقوع هر گونه برهم کنش با اجزای نمونه و ستون های دستگاه به حداقل برسد.

خلوص گاز هلیوم مورد استفاده در این کاربرد، از اهمیت زیادی برخوردار است و معمولا خلوص های 99.999% و 99.9999%، برای این منظور مناسب هستند.

کاربرد آزمایشگاهی گاز هلیوم

کاربرد گرید آزمایشگاهی گاز هلیوم در کروماتوگرافی گازی

گرید بالن (بادکنک)

گاز هلیوم به دلیل بی خطر بودنش، کاربرد گسترده ای در پر کردن بادکنک ها دارد. بادکنک های هلیومی، به دلیل سبک بودن این گاز، بالا می روند و در تزیینات مراسم ها و جشن ها، طرفداران زیادی دارند.

قیمت خرید کپسول گاز هلیوم به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت خرید کپسول گاز هلیوم، به خلوص و حجم گاز مورد نیاز بستگی دارد. این گاز برای مصارف بادکنک آرایی، اغلب در کپسول های یکبار مصرف فشار پایین و یا کپسول های قابل شارژ، در ابعاد متنوع، به فروش می رسد.

برای مصارف آزمایشگاهی نیز، معمولا از کپسول گاز هلیوم 50 لیتری با فشار بالا استفاده می شود. گاز هلیوم به دلیل وارداتی بودن و کمیاب بودنش در برهه ای از زمان، یکی از گازهای گران قیمت به شمار می رود.

منابع و نحوه استخراج این گاز

در حال حاضر منبع اصلی استخراج و تولید هلیوم، گاز طبیعی یا همان گاز ترش است. درمرحله اول استخراج، دمای گاز طبیعی را پائین آورده و مایع هلیوم با خلوص ۸۰ درصد بدست می آید.

در این مرحله بسیاری از ناخالصی ها از جمله متان، اتان، پروپان، آرگون و نیتروژن از گاز حذف می شوند. البته امکان استخراج هلیوم از اتمسفر نیز وجود دارد که به دلیل هزینه بالا، امکان تولید در حجم زیاد، صرفه اقتصادی ندارد.

استخراج گاز هلیوم

نحوه و فرآیند استخراج گاز آرگون

اطلاعات ایمنی گاز هلیوم

اخیرا در مراسمات و برنامه ها، بلعیدن گاز هلیوم به یک سرگرمی رایج تبدیل شده است. زیرا جایگزینی گاز هلیوم با هوا در محیط هنجره به دلیل پایین بودن چگالی آن، موجب تغییر سرعت حرکت تارهای صوتی و نازک شدن صدا می شود و این امری سرگرم کننده است.

این سرگرمی ها تا چه حد می تواند خطرناک باشد و چه عوارضی را به دنبال دارد؟

باید توجه داشت که استعمال بیش از اندازه این گاز، می تواند بسیار خطرناک باشد و عوارض بسیاری را در پی خواهد داشت. زیرا گاز هلیوم گاز بی اثری است، ولی در صورت تنفس طولانی مدت، به سرعت جایگزین اکسیژن در خون و در نهایت موجب خفگی می شود.

 علاوه بر این، با توجه به قیمت بالای گاز هلیوم، بسیاری از افراد در مصارف بادکنک آرایی، از گاز هیدروژن که قیمت کمتری دارد، به جای هلیوم استفاده می کنند.

با توجه به قابلیت اشتعال بالای گاز هیدروژن، در صورت تماس با شعله و منابع حرارتی، این گاز به شدت مشتعل می شود و می تواند افراد را در معرض سوختگی های شدید و حتی مرگ قرار دهد. به همین دلیل خرید گاز هلیوم از منابع معتبر، بسیار حائز اهمیت است.

تاریخچه پیدایش گاز هلیوم

در سال ۱۸۶۸، دانشمندی با نام پیر جانسن اولین نشانه‌ها از وجود هلیوم را مشاهده کرد. او از طیف‌نگار برای مطالعه‌ی برآمدگی‌های پرتوی خورشید در خورشیدگرفتگی استفاده می‌کرد که اولین نشانه‌ها از این گاز را مشاهده کرد.

جانسن در طیف‌نگاری خود متوجه رگه‌هایی زردرنگ شد که شبیه به طیف سدیم بودند. نورمن لاکیر دانشمند بعدی بود که روی این خطوط باریک تحقیق و احتمال وجود عنصر جدید را تقویت کرد.

در سال‌های بعدی، وجود گاز هلیوم تأیید و نام آن نیز از کلمه‌ یونانی هلیوس به‌معنای خدای خورشید اقتباس شد. البته دانشمندان تا سال‌ها توافقی بر سر وضعیت شیمیایی و فیزیکی این کشف جدید نداشتند.

رمزی در سال ۱۸۹۵ و پس از کشف آرگون به‌همراه رایلی، مقاله‌ای از ویلیام هیلبرند را مطالعه کرد. ویلیام در این مقاله توضیح داده بود چگونه با اضافه‌کردن اسید به سنگ معدنی اورانیوم، گاز غیرفعال را آزاد کرد.

البته او اعتقاد داشت این گاز، نیتروژن است. رمزی شک داشت گاز متصاعدشده آرگون باشد؛ به‌همین‌دلیل، درباره‌ی این گاز جدید تحقیق کرد.

آزمایش اضافه‌کردن اسید به اورانیوم را ویلیام رمزی نیز تکرار و این‌بار او گاز را جمع‌آوری کرد. طیف‌نگاری‌های این دانشمند نشان داد گاز ایجادشده، نه نیتروژن و نه آرگون است.

طیف‌های گاز جدید هیچ شباهتی به موادمعدنی نداشت. خطوط موجود در طیف گاز جدید، با خطوط مشاهده‌شده در طیف خورشید مشابه بودند. این یافته‌ها احتمال هلیوم‌بودن گاز جدید را افزایش داد.

رمزی برای ادامه‌ی تحقیقات خود با لاکیر تماس گرفت و از او درباره‌ی تکرار آزمایش درخواست کرد. لاکیر درخواست را پذیرفت و آزمایش را شبیه به روش رمزی تکرار کرد. نتایج او نیز با نتایج رمزی برابر بودند.

درنهایت، می‌توان جانسن و لاکیر را کاشفان هلیوم دانست؛ اما هیچ‌کدام از آن‌ها این گاز را به‌عنوان عنصر جدید اثبات نکردند. تحقیقات رمزی عنصربودن هلیوم را تأیید و نمونه‌هایی از آن را نیز به جامعه‌ی علمی ارائه کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]