توضیحات

آشنایی کامل با گاز آرگون و عرضه آن توسط فرافن گاز

آرگون از واژه یونانی به معنی تنبل گرفته شده است. سومین عضو از خانواده گازهای نجیب (بی اثر) در جدول تناوبی است که با فرمول شیمیایی Ar و عدد اتمی 18 نشان داده شده است.

گاز آرگون گازی بی بو و بی رنگ است که تحت تأثیر ولتاژ بالا به رنگ متمایل به آبی روشن در می آید. این گاز نجیب از تقطیر جز به جز هوای مایع به دست می آید زیرا اتمسفر زمین حاوی 0.94 % آرگون می باشد.

اگر دوست دارید درباره پیدایش گاز آرگون بیشتر بدانید، در انتهای این صفحه می توانید آن را بیابید.

جدول مشخصات گاز آرگون

مشخصات گاز آرگون

مشخصات گاز آرگون

فروش کپسول گاز آرگون توسط فرافن گاز

شرکت فرافن گاز تهران، که در زمینه فروش گاز آرگون هم فعالیت می کند، یکی از بزرگترین و معتبرترین مراکز فروش کپسول گاز آرگون آزمایشگاهی و صنعتی در تهران می باشد.

لازم به ذکر است که این شرکت علاوه بر محصولات خود، وارد کننده گاز آرگون با خلوص بالا، از برند های معروفی همچون MESSER، نیز می باشد.

گاز آرگون یکی از پرکاربردترین گازها در صنایع گوناگون می باشد. به همین دلیل به هنگام خرید و انتخاب آن، خلوص متناسب با نوع استفاده از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این شرکت با داشتن مخازن و آرگون مایع، امکان شارژ سریع کپسول های گاز آرگون را فراهم کرده است.

فروش گاز آرگون در تهران

باتوجه به موقعیت مکانی شرکت فرافن گاز و واقع شدن آن در استان تهران، این یکی از اصلی ترین مراکز معتبر شارژ کپسول گاز آرگون آزمایشگاهی و صنعتی در استان تهران می باشد. البته این شرکت عرضه خود را به تمام ایران نیز انجام می دهد.

کپسول های گاز آرگون

کپسول های گاز آرگون

کاربرد گاز آرگون

 • در صنایع دارویی گاز آرگون را با جایگزینی آن با اکسیژن درون محفظه های داروهای درون وریدی استفاده می کنند تا سبب افزایش طول عمر محصولات شود.
 • در اسپکترومتری جذب اتمی به عنوان گاز پوششی در کوره گرافیتی به کار می رود.
 • در ترکیب با فلورین یا هلیوم در لیزرهای اگزایمر استفاده می شود.
 • از لیزرهای آرگونی به‌طور گسترده در عمل چشم؛ برای درمان رتینوپاتی دیابتی، جداشدگی شبکیه، گلوکوم و دژنراسیون ماکولا، استفاده‌می‌شود.
 • گاز درون کپسول آرگون، یکی از گازهای اساسی برای پر کردن لامپ های رشته ای است که معمولاً در مخلوطی به همراه نیتروژن، کریپتون یا نئون به کار می رود.
 • همچنین این گاز برای استفاده در لوله های شب تاب در ترکیب با نئون، هلیوم و جیوه و برای استفاده در تیوپ های رادیویی تیراترون در ترکیب با نئون استفاده می شود.
 • فرآیند کربن زدایی آرگون اکسیژن (AOD)، متداول ترین روش برای پالایش استیل زنگ نزن است و از هر دو گاز به مقدار زیاد در این فرآیند استفاده می شود.

مخازن گاز آرگون

مخازن گاز آرگون

فرافن گاز، تامین کننده گاز آرگون در دو گرید آزمایشگاهی و صنعتی

شاید با قاطعیت به توان گفت که محصولات شرکت فرافن گاز، از با کیفیت ترین و بهترین محصولاتی است که در این زمینه در بازار عرضه می شود.

این شرکت گاز آرگون را در دو گرید صنعتی و آزمایشگاهی، با بالاترین کیفیت، به بازار عرضه می کند که در ادامه با هر مورد بیشتر آشنا می شوید.

فروش گاز آرگون آزمایشگاهی

فرافن گاز تهران، تامین کننده گاز آرگون آزمایشگاهی با خلوص 99.999%، 99.9995% و 99.9999% می باشد. این شرکت علاوه بر محصولات خود، گاز با خلوص بالا را از شرکت های معروفی همچون MESSER نیز به بازار عرضه می کند.

انواع کاربرد

یکی از مصارف گاز آرگون در آزمایشگاه ها را، می توان استفاده به عنوان گاز حامل در کروماتوگرافی گازی نام برد.

البته یکی از رایج ترین مصارف گاز آرگون آزمایشگاهی در صنایع ریخته گری و فولاد، در دستگاه های کوانتومتر است که یک نوع آنالایزر طیف سنج نوری، جهت آنالیز شیمیایی فلزات می باشد.

آیا میزان خلوص گاز آرگون مورد استفاده در دستگاه کوانتومتر، مهم است؟

خلوص گاز آرگون مورد استفاده در دستگاه کوانتومتر از اهمیت زیادی برخوردار است و بر کیفیت آنالیز و عملکرد دستگاه تاثیر مستقیم می گذارد. به همین دلیل استفاده از گاز آرگون با خلوص بالا بسیار مهم بوده و این گاز بایستی از منابع معتبر تهیه شود.

همانطور که گفته شد کوانتومتر یک آنالایزر طیف سنج نوری بوده و اساس کار آن، اندازه گیری بر اساس طول موج ساتع شده از عناصر است.

علت اهمیت خلوص گاز آرگون این است که برخی ناخالصی های موجود در این گاز، طول موج عناصر نمونه آلیاژ را به خود جذب کرده و موجب بروز خطا در نتایج آنالیز نمونه خواهد شد.

همچنین در طیف سنج های جرقه ای، ناخالصی های گاز آرگون باعث می شود جرقه مطلوب نباشد و نمونه برداری از سطح آلیاژ به خوبی صورت نگیرد.

فروش گاز آرگون صنعتی

یکی دیگر از خدمات این شرکت، عرضه کپسول گاز آرگون، با گرید صنعتی (گرید 4.6) می باشد. در این گرید، به نسبت گرید آزمایشگاهی، گاز، ناخالصی بیشتری دارد که باعث می شود قیمت خرید کمتری داشته باشد.

انواع کاربرد

علاوه بر مواردی که به طور کلی در قسمت کاربردها بیان شد، کاربرد ها دیگری نیز وجود دارد که مختص به گرید صنعتی این گاز است .

 • گاز آرگون صنعتی به صورت عمده در صنایع جوشکاری و برشکاری استفاده می شود.
 • در ترکیب با نیتروژن و کربن دی اکسید به عنوان گاز اطفاء حریق پاک به کار می رود.
 • به عنوان گاز عایق در پنجره های دو جداره و با بازده بالا .
 • برای جلوگیری از اکسید شدن فلزهای مذاب و نیز گاززدایی و سولفورزدایی استیل وآهن مذاب.
 • برای پر کردن کیسه های هوای خودروها.

گاز آرگون در جوشکاری

کاربرد صنعتی کپسول گاز آرگون

منابع استخراج

گاز آرگون حدود 0.94% از حجم هوا را، تشکیل می دهد. متداول ترین منبع تامین این گاز، استخراج از طریق دستگاه جداسازی هوا می‌باشد. لازم به ذکر است که آرگون خام، ممکن است از خروجی اضافات کارخانه آمونیاک خالص بازیافت شود.

استخراج گاز آرگون

نحوه استخراج گاز آرگون

قیمت خرید کپسول گاز آرگون به چه مواردی بستگی دارد؟

قیمت کپسول گاز آرگون به عوامل مختلفی از جمله کیفیت و درجه خلوص گاز و همچنین سایز کپسول و فشار گاز بستگی دارد. به طور مثال، گاز با گرید صنعتی، قیمت خرید کمتری به نسبت گاز آرگون با گرید آزمایشگاهی دارد.

به عبارتی دیگر گاز آرگون، با گرید های متفاوتی به فروش می رسد. گرید 4.6 که همان گرید صنعتی است و گرید های بعدی 5، 5.5 و 6 هستند که هر چه قدر این اعداد بالاتر می روند، خلوص گاز آرگون نیز بیشتر می شود و به طبع این افزایش خلوص، قیمت خرید هم افزایش می یابد.

شما می توانید جهت خرید کپسول گاز آرگون و کسب مشاوره فنی، با کارشناسان ما در تماس باشید.

تاریخچه پیدایش آرگون

سر ویلیام رمزی، شیمی‌دان اسکاتلندی برنده‌ی جایزه‌ی نوبل شیمی بود. او در سال ۱۹۰۴ به‌‌خاطر کشف آرگون به‌عنوان گازی کامل در هوا، این جایزه را ازآن خود کرد.

رمزی پس از کشف آرگون، تحقیقات بیشتری درباره‌ی گازهای مشابه آن انجام داد و هلیوم، نئون، کریپتون و زنون را نیز کشف کرد. کشفیات او بخش جدیدی به جدول تناوبی عناصر اضافه کرد.

در سال ۱۸۸۷ و ۳۵سالگی، ویلیام رمزی عضو هیئت‌علمی شیمی در دانشگاه UCL شد و در آنجا، تحقیقاتش را درباره‌ی گاز نیتروژن ادامه داد.

جان ویلیام استرات مشهور به لرد رایلی، یکی از فیزیک‌دانان بزرگ آن سال‌ها، بر زندگی ویلیام رمزی تأثیر گذاشت. در سال ۱۸۹۴، رمزی در کلاس لرد رایلی بزرگ حاضر شد. رایلی مسئله‌ای را برای مخاطبان جلسه‌ی خود شرح داد.

او به این نتیجه رسیده بود که نیتروژن موجود در هوا، ۰.۵درصد از نیتروژن استخراج‌شده از ترکیبات نیتروژن چگال‌تر است. رمزی پس از کلاس از رایلی اجازه گرفت روی این موضوع تحقیق کند.

با توافق رایلی، ارتباط نزدیک این دو دانشمند شروع شد رمزی در تحقیقات خود در آگوست۱۸۹۴، ترکیبات شناخته‌شده را از نمونه‌ای از هوا حذف کرد. این ترکیبات اکسیژن و دی‌اکسیدکربن و نیتروژن را شامل می‌شدند.

پس‌ از آن، رمزی نتیجه گرفت گاز دیگری با نسبت حجمی 18/1 در هوا باقی مانده‌ است. او با استفاده از روش طیف‌نگاری، سعی کرد گاز جدید را کشف کند. ویلیام متوجه شد طیف این گاز، با هیچ گاز شناخته‌شده‌ای هم‌خوانی ندارد.

در سال ۱۸۹۵، رایلی و رمزی مقاله‌ای مشترک منتشر کردند. آن‌ها در مقاله‌ی خود از این کشف جدید صحبت کردند و این گاز را با استفاده از کلمه‌ی یونانی Argos به‌معنای تنبل یا غیرفعال، آرگون نام نهادند. دلیل انتخاب نام نیز آن بود که رمزی متوجه شد گاز جدید با هیچ عنصری ترکیب و واکنش نشان نمی‌دهد.

پس از انتشار مقاله‌ی مشترک رمزی و رایلی، بسیاری از دانشمندان آن زمان از آن‌ها انتقاد کردند. یکی از بزرگ‌ترین منتقدان، دیمیتری مندلیف، مؤلف جدول تناوبی بود که اعتقاد داشت آرگون، نیتروژنی سه‌اتمی با فرمول شیمیایی N3 است.

درنهایت، آزمایش‌های طیف‌نگاری و اندازه‌گیری‌های گرمایی رمزی نشان داد آرگون از اتم‌های تکی تشکیل شده است. جامعه‌ی علمی پس از مشاهده‌ی یافته‌های بعدی رمزی، آرگون را به‌عنوان یک عنصر پذیرفتند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 6 میانگین: 4.3]