توضیحات

گازهای مبرد:

گازهای برودتی، سرمایشی یا مبرد هم به صورت خالص وجود دارند و هم به صورت مخلوط از چند گاز. گازهای سرمایشی هم می توانند به صورت مایع باشند و هم به صورت گاز. گازهای مبرد می توانند گرما را از محیط جذب کنند و عملیات تبرید را انجام بدهند ، مورد مصرف گازهای برودتی در عملیات تبرید و پمپ های حرارتی می باشد. در این چرخه مدام گاز تبدیل به مایع و مایع تبدیل به گاز می شود. این تبدیل مدام سبب ایجاد برودت می گردد. ترکیبات فلوئوردار رایج ترین این محصولات بوده، علی الخصوص کلروفلوئورو کربن که در قرن بیستم به واسطه تاثیرات منفی بر محیط زیست با ترکیبات جدید جایگزین شده اند. مبردهای متداول دیگر که در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار میگیرد شامل آمونیاک، دی اکسید  گوگرد و هیدروکربن های غیر هالوژنه مانند پروپان می باشد.

محصولات این گروه مثل تمامی صنایع دیگر نسل به نسل تغییر کرده و از بسیاری جهات بهبود یافته اند. نسل اول این گروه از محصولات شامل سیستم هایی بود که با دی اکسید گوگرد ، متیل کلراید و آمونیاک کار می کردند. این محصولات بسیار خطرناک و برای محیط زیست نامناسب بودند. نسل بعدی ترکیبات شامل کلر ،کربن و فلوئور بودن که به آنهاCFC  گفته میشود. اما  CFC ها نیز برای محیط زیست آسیب هایی به همراه داشتند، نسل بعدی پرفلوئوروکربن ها یا CF و هیدروفلوئورکربن ها HFC بودند . اما در نهایت محدودیت هایی برای استفاده از نسل سوم نیز ایجاد شد چرا که این نسل با اینکه به نسبت نسل های قبلی آسیب های کمتری به لایه اوزون وارد می کنند ولی همچنان مضر می باشند.

بدون این محصولات صنعت تهویه هوا به طور کلی غیر فعال میشود. گازهای برودتی می بایست از خواص ترمودینامیکی مطلوبی برخوردار باشند علاوه بر آن باید ایمن بوده و کمترین آسیب را به محیط زیست وارد نمایند.

محصولات این حوزه به  این گونه نام گذاری می شوند: نام تمامی این محصولات در ابتدای با حرف R  آغاز می گردد که نشانه Refrigrant Gases نامیده می شود. الباقی نام محصولات شامل کد می باشد که به صورت بین المللی شناخته می شوند. مثل R134a.

نام گذاری این محصولات توسط انجمن مهندسی گرمایش، سرمایش و تهویه مطبوع آمریکا صورت گرفته است که به اختصار ASHRAE نامیده میشود. این سازمان در سال 1894 تاسیس شد که دارای 57هزار عضو متخصص  از 132 ملیت دنیا می باشد. تمرکز این انجمن بر روی بهره وری انرژی ، کیفیت هوای درونی ساختمان ، سرمایش ،گرمایش و پایایی در صنعت می باشد.

گاز فریون R134a :

گاز فریون R134a از خانواده گازهای مبرد HFC  می باشد. این گاز غیرسمی ، بی‌رنگ و غیر قابل اشتعال است ، به عنوان جایگزینی مناسب  برای گاز R12 می باشد. مبرد  R134aفاقد اتم کلرمی باشد و از مبردهای غیر مخرب لایه اوزون می باشد و در مقایسه با R12 ، از توانایی انتقال حرارت بالاتری برخوردار است همچنین از نظر زیست محیطی مورد قبول می باشد و به شدت نیز جاذب رطوب است، قبل از شارژ گاز از عدم وجود رطوبت در سیکل اطمینان حاصل کنید زیرا در مجاورت آب هیدرولیز شده وبا روغن ترکیب می شود واسید تولید می کند که به شدت به عایق های سیم پیچ موتور صدمه می زند ودر نهایت باعث سوختن موتور می گردد.

رنگ سیلندر این گاز سرمایشی به رنگ آبی روشن می باشد و در وزن 13.6 کیلوگرم به بازار عرضه می شود.

موارد مصرف گاز فریون R134a:

  • در لوازم خانگی( مانند یخچال)
  • در چیلر های بسیار بزرگ
  • در تجهیزات خنک کننده‌ خودرو
  • درسیکل تبریدِ دما بالا و متوسط
  • در درایر (رطوبت گیر) هوای فشرده
  • در خنک سازی کامپیوتر‌ها

اطلاعات ایمنی:

گاز R134a از هوا سنگین تر است، هنگام استفاده و شارژ آن کارگاه باید از تهویه مناسب برخوردار باشد ، در غیر این صورت ضربان قلب را تند و نامنظم کرده و موجب سرگیجه، تهوع، غش و ضعف می شود.

در هنگام مواجهه با گاز R134a بایستی از وسایل حفاظت فردی مناسب مانند عینک، دستکش پلاستیکی و … جهت مقابله با خطرات احتمالی استفاده شود. سیلندر حاوی گاز مبرد R134a باید در محل هایی نگهداری شود که به دور از تماس با مواد روغنی و تابش مستقیم آفتاب باشد، همچنین در محیط های خیس و مرطوب نگهداری نشود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]