توضیحات

گاز هیدروژن سولفید که با نماد شیمیاییH2S  نمایش داده می شود، به اسید سولفیدریک یا هیدروسولفوریک اسید نیز معروف است، گازی بی‌رنگ، شدیداً سمی و آتشزا است و بوی شدید تخم مرغ گندیده می دهد، همچنین در حضور رطوبت بسیار خورنده می باشد و در غلظت های بالا بسیار خطرناک می باشد.

این گاز قابل انفجار بوده و چنانچه در غلظت های بین 4% تا 44% در هوا، در معرض شعله باز و یا منبع تولید جرقه قرار گیرد باعث ایجاد حریق و انفجار می‌شود. شعله آن آبی رنگ است و با افزایش دما و حرارت، شدت اشتعال آن بیشتر می‌گردد. به هنگام نشت، چون سنگین تر از هواست، بدون اینکه به سمت بالا حرکت کند تا مسافت زیادی پخش شده و در صورت مشتعل شدن خسارات جانی و مالی فراوانی بر جای می‌گذارد.

منابع گاز هیدروژن سولفید

گاز هیدروژن سولفید به طور طبیعی در نفت خام، گاز طبیعی، گازهای آتشفشانی و چشمه های آب گرم یافت می شود. همچنین می تواند ناشی از تجزیه باکتری مواد آلی و توسط پسماندهای انسانی و حیوانی تولید می شود.

گاز هیدروژن سولفید به عنوان یک محصول جانبی از بسیاری از فرآیندهای شیمیایی تولید می شود. گاز هیدروژن سولفید به عنوان گاز جانبی تولید شده در ابریشم مصنوعی ویسکوز، لاستیک مصنوعی، انواع فرآورده های نفتی و رنگ، و همچنین پردازش چرم است. هیدروژن سولفید همچنین میتواند از پرداخته شدن بسیاری از سولفید های فلزی با اسید معدنی مثل هیدرو کلریک اسید یا سولفوریک اسید تولید شود.

کاربردهای گاز هیدروژن سولفید

  • مقادیر کمی از گاز هیدروژن سولفید به عنوان ناخالصی در نیمه ‌رساناهایی مانند ایندیم فسفید و گالیم آرسنید و همچنین به عنوان یک پیش‌ماده برای رشد نیمه رساناهای سولفید روی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • گاز هیدروژن سولفید برای جداسازی فلزات، حذف ناخالصی‌های فلزی و برای تولید سولفیدهای فلزی در آبکاری سیم داغ نیز، هیدروژن سولفید در پیوستگی با گاز طبیعی برای تسریع روند آبکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • گاز هیدروژن سولفید برای بازسازی انواع خاصی از کاتالیست‌های صنعت پتروشیمی به کار می رود.
  • گاز هیدروژن سولفید یکی از عناصر مورد استفاده در صنایع گوناگون مثل شیمیایی و پتروشیمی می باشد.
  • گاز هیدروژن سولفید منبع اصلی تولید گوگرد است.
  • به عنوان مواد افزودنی در روغن‌های لوبریکانت فشار بالا و روغن‌های برش.
  • برای تولید ترکیبات گوگردی در صنایع شیمیایی مانند تولید مرکاپتان‌ها، سولفیدها و… از گازهیدروژن سولفید استفاده می شود.
  • به عنوان حلال و ماده‌ای معطر در گاز شهری از گاز هیدروژن سولفید استفاده می شود.
  • برای بازسازی سطح فلزات از هیدروژن سولفید استفاده می شود.

اطلاعات ایمنی:

گاز هیدروژن سولفید بسیار آتش گیر می‌باشد و در صورتی که تنفس شود کشنده است یا ممکن است باعث تحریک تنفسی شود. مواجهه طولانی مدت با گاز هیدروژن سولفید منجر به کاهش توانایی بوییدن سولفیدها می‌شود. در مسمومیت حاد، مقدار ماده شیمیایی وارد شده به بدن زیاد بوده و علائم در عرض چند دقیقه تا چهار ساعت ایجاد می‌شود و در صورت اقدام نکردن جهت درمان، در عرض چند ساعت تا چند روز به مرگ منتهی خواهد شد. میزان خطرات ناشی از مسمومیت حاد به گاز هیدروژن سولفید، به غلظت این گاز بستگی دارد. زمانی که فرد گاز هیدروژن سولفید را در غلظت های پایین استنشاق می‌کند، این گاز از طریق ریه وارد جریان خون وی می گردد. مکانیسم تدافعی بدن برای حفاظت، شروع به تجزیه و اکسید کردن گاز هیدروژن سولفید کرده و آن را به ترکیب بی ضرری تبدیل می‌کند.

علاوه بر اثرات خفقان آوری که به صورت تاکی کاردی، افزایش تعداد تنفس و در نهایت دپرسیون تنفسی است، افرادی که پس از تماس اولیه زنده بمانند، ممکن است به ادم ریوی تأخیری که ناشی ار اثرات تحریکی مستقیم H2S  بر ریه‌ها است، دچار ‌شوند. همچنین مسمومیت حاد با گاز هیدروژن سولفید ممکن است بدون هیچ‌گونه هشداری اتفاق بیفتد زیرا حس بویایی در اثر این گاز سریعاً از کار می‌افتد و ظرف مدت چند ثانیه باعث مرگ می‌گردد.

آتش ناشی از نشت گاز هیدروژن سولفید را نباید خاموش کرد، مگر این که بتوان نشتی را به صورت ایمن برطرف کرد.

فروش گاز هیدروژن سولفید

فرافن گاز تهران تامین کننده گاز هیدروژن سولفید با خلوص های 99.9%، 99.5% می باشد. همچنین امکان شارژ گاز هیدروژن سولفید در کپسول H2S با ابعاد مختلف وجود دارد. برای اطلاع از قیمت گاز H2S و همچنین خرید گاز H2S با کارشناسان ما تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]