توضیحات

نام اتان مشتق شده از “اتر” به معنای هوای بالا می باشد، دومین عضو خانواده آلکان ها ، با فرمول شیمیاییC2H6   می باشد،  بعد از متان جز اصلی گاز طبیعی می باشد و در گروه مایعات گاز طبیعی(NGL)  قرار دارد و همچنین در گاز مرداب یافت می شود. گاز اتان در شرایط استاندارد، گازی بی رنگ ، بی بو ، آتشزا، نسبتا غیر فعال و گاز کمیاب در جو می باشد و همچنین جزء گازهای سرمایشی با نماد R170 می باشد.

تاریخچه

گاز اتان اولین بار در سال 1834 توسط مایکل فارادی زمانی که یک محلول پتاسیم استات را الکترولیز می کرد ، کشف شد.

منابع گاز اتان

اصلی ترین منبع تجاری اتان، گاز طبیعی است. اتان به وسیله جذب یا تراکم جزئی و پس از آن تقطیر جدا می‌شود. حجم‌های نسبتا کم اتان نیز به عنوان یک محصول جانبی در فرآیند پالایش نفت به دست می آید.

کاربرد های گاز اتان

  • اتان سوختی با سوخت تمیز است و می تواند در دمای بالاتر مایع شود و این باعث کاهش هزینه های انتقال زیرساخت می شود. در نتیجه ، اتان به عنوان منبع سوخت کارآمدتر برای کشورهای با رشد سریع و در حال توسعه مورد توجه قرار می گیرد.
  • استفاده مهم و صنعتی اتان جهت تولید اتیلن می باشد .
  • استفاده اصلی صنعتی برای اتان، تولید اتین توسط شکست حرارتی است.
  • اتان در متالورژی برای تریتمنت حرارتی ( heat treatment) استفاده می شود.
  • گاز اتان یک نوع گاز مبرد می باشد و گاها در سیستم های خنک کننده به کار می رود.

اطلاعات ایمنی گاز اتان

  • گاز اتان گازی خفه کننده است و در غلظت های بالا جای گاز اکسیژن را می گیرد.
  • گاز اتان یک گاز قابل اشتعال است و در صورتی که غلظت اکسیژن در محیطی که اتان وجود دارد بالا باشد باعث انفجار می شود.لذا در انبارش و نگهداری این سیلندرها می بایست نهایت دقت و توجه را داشت و به هیچ وجه در کنار سیلندرهای اکسید کننده مثل اکسیژن و گاز نیتروس اکساید ذخیره نکرد.

فروش گاز اتان

فرافن گاز تهران تامین کننده اتان با خلوص های 99.95%، 99.5% می باشد. همچنین امکان شارژ اتان در کپسول اتان با ابعاد مختلف وجود دارد. برای اطلاع از قیمت اتان و همچنین خرید اتان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]