توضیحات

نیتروژن مایع چیست؟

نیتروژن مایع، گاز خنک کننده ای با نقطه جوش 196- درجه سانتیگراد است. این ماده بی رنگ، بی بو و غیر سمی است. دمای بسیار سرد و واکنش پذیری کم نیتروژن مایع باعث شده است این ماده در صنایع کاربردهای فراوان داشته باشد. نمونه هایی از استفاده های رایج آن عبارتند از:

نیتروژن مایع در انجماد محصولات غذایی:

نیتروژن عامل اصلی برودتی در خنک سازی و انجماد مواد غذایی است. انجماد غوطه وری در نیتروژن مایع به دلیل دمای بسیار سرد ، سریعترین روش انجماد است که برای تولید غذاهای منجمد سریع  Individually Quick Frozen(IQF) شناخته می شود. نیتروژن همچنین نقشی اساسی در کاهش فساد ، تغییر رنگ و طعم مواد غذایی دارد و در مقایسه با روش های معمول انجماد مواد غذایی محصول با کیفیت بالاتری را تولید میکند.

نیتروژن مایع در بسته بندی در صنایع غذایی:

نیتروژن مایع که در بسته بندی اتمسفر اصلاح شده استفاده می شود ، بدون نیاز به وکیوم ، مواد نگهدارنده مصنوعی یا انجماد می تواند ماندگاری ماده غذایی را افزایش دهد.

نیتروژن مایع در استفاده های پزشکی:

نیتروژن مایع به عنوان عامل خنک کننده برای انجماد و حفظ خون ، بافت و سایر نمونه های بیولوژیکی و انجماد و از بین بردن بافت بیمار در جراحی از بین بردن سلول های پیش سرطانی و برای رفع ناهنجاری های پوستی در کرایوتراپی (سرما درمانی) استفاده می شود. همچنین برای تأمین انرژی دستگاه های پزشکی استفاده می شود.

نیتروژن مایع در استفاده در دارو سازی و علم بیوتکنولوژی:

 انجماد نمونه های بیولوژیکی ، مانند اسپرم ، تخمک و نمونه های ژنتیکی حیوانات. برای کنترل دما در سیستم خنک کننده راکتور ها و حفظ نمونه های بیولوژیکی استفاده می شود.

نیتروژن مایع در روش انجماد لوله:

با استفاده از نیتروژن مایع می توان بر روی لوله های حاوی مایع، با ایجاد انجماد در مایع از دو طرف و توقف جریان آن تعمیرات انجام داد و قسمتی از لوله را بدون ریزش مایع باز و تعمیر کرد.

نیتروژن مایع در متناسب سازی اتصالات:

از نیتروژن مایع برای کوچک کردن اجزا و اتصالات به اندازه ای که بتوان آنها را در اجزا و اتصالات دیگر جا داد استفاده می شود.

بهبود کارایی پمپ های خلا:

نیتروژن مایع در  تله های سرد در پمپ های خلا ممکن است مورد استفاده قرار گیرد و با متراکم سازی یا منجمد کردن گازهای باقی مانده ، راندمان پمپ خلا را بالا می برد.

خرد کردن مواد شیمیایی

از نیتروژن مایع می توان برای خرد کردن پلاستیک ها ، لاستیک ها و برخی دیگر از محصولات شیمیایی استفاده کرد.

صنایع هسته ای

از نیتروژن مایع در صنایع هسته ای برای تحقیقات علمی استفاده می شود.

نیتروژن مایع در حوزه ابررسانایی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

مخزن نیتروژن مایع:

فرافن گاز تهران با داشتن طیف گسترده ای از مخازن کرایوژنیک شامل مخازن قابل حمل 20 فوت، فلاسک های کرایوژنیک در سایز های 2 تا 50 لیتر، مخازن DEWAR با حجم 180 لیتر و همچنین ایزوتانک و سمی تریلر امکان تامین نیتروژن مایع با گرید بالا (5.5) متناسب با نیاز صنایع را فراهم می کند.

خرید نیتروژن مایع:

فرافن گاز تهران با داشتن سمی تریلرهای متنوع یکی از تامین کنندگان معتبر نیتروژن مایع با خدمات لجستیکی و حمل و نقل به محل مشتری می باشد.

قیمت نیتروژن مایع:

جهت خرید نیتروژن مایع و کسب اطلاع از قیمت آن با کارشناسان ما در ارتباط باشید.