صنعت جهانی گازهای تخصصی در ماه‌های اخیر آزمایش‌ها و چالش های متنوعی را پشت سر گذاشته است. از نگرانی های مداوم در مورد تولید هلیوم گرفته تا بحران بالقوه تراشه های الکترونیکی به دلیل کمبود گازهای نادر پس از حمله روسیه به اوکراین.

در جریان آخرین وبینار gasworld، با عنوان “Spotlight on Specialty Gases”، کارشناسان صنعت از شرکت‌های Electrofluoro Carbons (EFC) و Weldcoa به سوالاتی در مورد چالش‌هایی که در حال حاضر در رابطه با گازهای تخصصی مواجه هستند، پاسخ دادند.

اوکراین بزرگترین تامین کننده گازهای نجیب از جمله نئون، کریپتون و زنون در جهان است. در سطح جهانی، این کشور حدود 70 درصد گاز نئون جهان و 40 درصد از عرضه جهانی کریپتون را تامین می کند. بر اساس گزارش مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی، اوکراین همچنین 90 درصد نئون نیمه‌ رسانا با درجه خلوص بالا را برای تولید تراشه مورد استفاده در صنعت ایالات متحده تامین می‌کند. کمبود مداوم گازهای نجیب که در تمامی مراحل تامین تراشه های الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد، احتمالاً به طور چشمگیری بر تولید فناوری هایی که با نیمه رساناها تعبیه شده اند، از جمله وسایل نقلیه، رایانه ها، سیستم های نظامی و دستگاه های مراقبت های بهداشتی تأثیر می گذارد.

مت آدامز، معاون اجرایی Electronic Fluorocarbons، یک تامین کننده جهانی گازهای ویژه در ایالات متحده، نشان داد که صنعت گاز کمیاب، به ویژه زنون و کریپتون، تحت فشار “فوق العاده” قرار دارد. آدامز توضیح داد: ” مقدار موجود این مواد، تأثیر شدیدی در صنایع مربوطه دارد.” در بازار گاز کمیاب، اگر عرضه اندکی با تقاضا نخواند، شاهد افزایش قیمت ها، سفارش بیش از حد مشتریان و احتکار هستیم که این مشکل را تشدید می کند. با محدودتر شدن عرضه، تقاضا کاهش نمی یابد. از آنجایی که بخش ماهواره ای بزرگترین سهم بازار جهانی زنون را در اختیار دارد، افزایش سرمایه گذاری در ماهواره ها و پیشرانه های ماهواره ای و فناوری مرتبط با آن همچنان بخش بی ثبات فعلی را مختل می کند.

آدامز گفت: “وقتی یک ماهواره 1 میلیارد دلاری پرتاب می کنید، نمی توانید آن پرتاب را به دلیل کمبود زنون کنار بگذارید، بنابراین باید آن را داشته باشید.”

“این فشار، قیمت موارد را بالا برده و ما شاهد افزایش قیمت ها در بازار هستیم، بنابراین مشتریان ما با آن به چالش کشیده می شوند.”

برای مقابله با این چالش ها، EFC به سرمایه گذاری در خالص سازی، تقطیر و تولید بیشتر گازهای کمیاب در سایت Hatfield خود در پنسیلوانیا ادامه داده است.

آدامز توضیح داد: «حتی اگر کاملاً متعهد به سرمایه‌گذاری باشید، از زمانی که تصمیم به سرمایه‌گذاری می‌کنید، سال‌ها طول می‌کشد تا واقعاً محصول در دسترس شما باشد». در سال‌هایی که یک شرکت در حال ساخت آن سرمایه‌گذاری است، معمولاً شاهد نوسانات قیمتی هستیم که ممکن است سرمایه‌گذاران بالقوه را دلسرد کند. از این منظر، من فکر می‌کنم در حالی که صنعت در حال سرمایه‌گذاری است، نیاز به سرمایه‌گذاری بیشتری دارد، زیرا تقاضا برای گازهای کمیاب رو به افزایش است.

بازیابی و بازیافت

با بازیافت و احیاء گازها، شرکت ها می توانند در هزینه ها و زمان تولید صرفه جویی کنند. بسته به قیمت فعلی، معمولاً زمانی که هزینه های گاز بالا است، بازیافت و احیاء به یک «موضوع داغ» تبدیل می شود. با تثبیت بازار، قیمت گذاری به سطوح قبلی بازمی گردد و تمایل به بازیافت شروع به کاهش می کند.

آدامز گفت: «مشتریان ما شروع به تعهد بیشتر به بازیافت و احیاء کرده‌اند. آنها می خواهند بدانند که امنیت عرضه را دارند. این همه گیری واقعاً چشمان کاربران نهایی را باز کرده است و اکنون آنها به دنبال این هستند که چگونه ما به طور پایدار سرمایه گذاری کنیم تا مطمئن شویم که مواد مورد نیاز خود را داریم.

EFC در انجام وظیفه خود از دو شرکت ماهواره ای بازدید کرده و گازهای رانشگر را مستقیماً روی سکوی پرتاب، بازیافت کرده است. آدامز با بیان اینکه فکر می‌کند این روند ادامه خواهد داشت، افزود که نیروهای محرک در پس بازیافت، دسترسی به مواد و داشتن یک برنامه تداوم تجاری قوی، دو دلیل اصلی برای سرمایه‌گذاری است.

بازارهای نوظهور

به جای کاربردهای جدید برای بازارهای جدید، بازار گازهای ویژه به سمت استفاده از محصولات قدیمی برای کاربردهای جدید گرایش پیدا کرده است.

آدامز می‌گوید: «برای مثال، ما می‌بینیم که واحدهای تحقیق و توسعه در کار تحقیق و توسعه از CO2  استفاده می‌کنند، چیزی که سال‌ها پیش هرگز به آن فکر نمی‌کردند».

خلوص بالا به عنوان یک ابزار شروع به تقاضای واقعی در بازار کرده است. من فکر می‌کنم که قاره آمریکا در بازارهایی که در حال حاضر در حال خدمات رسانی به آنها هستیم، رشد زیادی خواهد کرد.

این رشد می‌تواند در فناوری‌هایی مانند تراشه‌ها، که در آن فناوری تکامل می‌یابد و کوچک‌تر می‌شود، آشکار باشد. اگر تقاضا برای مواد جدید رشد کند، این احتمال وجود دارد که صنعت موادی را که به طور سنتی در فضا فروخته می‌شود، بیشتر مورد توجه قرار دهد.

کوین کلوتز، تکنسین میدانی و متخصص پشتیبانی مشتری در Weldcoa، با تکرار نظر آدامز مبنی بر اینکه بازارهای نوظهور عمدتاً در بازارهای خاص در صنایع موجود قرار دارند، گفت که تقاضا از این شرکت برای صنایع هوافضای خصوصی شده رو به افزایش است.

“همه چیز از مخلوط گاز گرفته تا چیزی که من هرگز آن را حتی نزدیک به یک گاز تخصصی نمی دانستم. از CO2 به عنوان یک ابر سیال برای انتقال انرژی در تاسیسات هسته ای یا برای کاربردهای ماشینکاری هوافضای پیشرفته استفاده می کنند.”

به نظر می‌رسد صنایعی که در طول تاریخ از محصولات زیادی استفاده می‌کرده‌اند که می‌توان آن‌ها را گاز ویژه در نظر گرفت، با تغییرات در فناوری و در فناوری‌های جدید و نوظهور از جمله تولید انرژی، ذخیره‌سازی انرژی و مواردی از این قبیل، متنوع می‌شوند.»

بنابراین، بسیاری از چیزهای جدید و هیجان انگیز در بخش های از قبل موجود جهان ما، در حال وقوع است.

منبع: gasworld

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]