چندی پیش “مریخ‌نورد کنجکاوی”  ناسا در کاوش خود حضور سطح بالایی از گاز متان را در مریخ شناسایی کرد که این موضوع می‌تواند شواهدی جدید از زندگی احتمالی در سیاره مریخ را نشان دهد.

از آنجا که گاز متان یک محصول جانبی زندگی زیست محیطی بر روی زمین است، تشخیص حضور این گاز در سیارات دیگر برای دانشمندان بسیار عجیب و شگفت انگیز است چرا که ۲ نمونه از منابع متان در سیاره ما، گاوها و آتشفشان ها هستند.

دانشمندان در حال حاضر بسیار مشتاقند تا علل وجود سطح بالای متان در مریخ را دریابند. شناسایی گاز متان بخشی از مأموریت مریخ نورد کنجکاوی ناسا است که هم در سال ۲۰۱۳ و هم چندی پیش نیز حضور این گاز در مریخ تأیید شده بود.

در سال ۲۰۱۳ میلادی، کاوشگر “کنجکاوی” ناسا از وجود نشانه‌های قوی گاز متان در مریخ خبر داد.

چندی پیش نیز دانشمندان وجود گاز متان را در مریخ تأیید کردند. “مریخ‌نورد کنجکاوی” مقدار گاز متان موجود در مریخ را شش بخش در میلیارد “ppb” اعلام کرد اما این در حالی است که  دانشمندان با بررسی داده‌های آخر  مریخ نورد کنجکاوی دریافتند این مقدار اکنون ۲۱ بخش در میلیارد” ppb” است.

علت انتشار این گاز در جو مریخ هنوز همانند یک معما برای داشمندان است. اگر چه در حال حاضر هیچ آتشفشان فعالی در مریخ وجود ندارد، احتمال دارد که این گاز از یک نوع فرایند زمین شناختی مانند یک واکنش شیمیایی بین سنگ‌های کربنات، آب و هیدروژن به وجود آمده باشد. مریخ نورد کنجکاوی هم تنها می‌تواند حضور این گاز را تشخیص دهد و امکان شناسایی منشأ این گاز را ندارد. ناسا اکنون با بررسی‌های بسیار آخرین داده‌های این مریخ نورد قصد دارد اطلاعات بیشتری درباره علت انتشار این گاز در سیاره مریخ را به دست آورد.

“توماس زورباچن”(Thomas Zurbuchen)، مدیر مأموریت علمی ناسا، گفت: با آخرین داده‌هایی که مریخ‌نورد کنجکاوی در اختیار ما گذاشت، دریافتیم سطح متان در مریخ افزایش یافته است که این موضوع می‌تواند یک شاخص احتمالی حیات در مریخ باشد. برای اطلاع بیشتر درباره این موضوع، دانشمندان به تجزیه و تحلیل داده‌ها قبل از تأیید نتایج ادامه خواهند داد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]