چیلرها قلب سیستم های سرمایش، تهویه و تهویه مطبوع می باشند. به طور کلی یک چیلر، انتقال حرارت از یک محیط داخلی به یک محیط خارجی را  با کمک تقطیر و تبخیر یک مبرد ( مثلا R134a) تسهیل می کند. اساس کار چیلر، قوانین و اصول ترمودینامیکی می باشد. مهم ترین فرآیند آن ، کاهش فشار در تبخیر کننده (اواپوراتور) می باشد ، که این کاهش فشار سبب این می گردد که مایع مبرد که در پوسته مبدل حرارتی جریان دارد، در دمای کم تر از نقطه ی جوش خود شروع به جوشیدن کند و برای جوشیدن نیاز به انرژی دارد که این انرژی را با جذب گرمای سیال انتقال حرارت ( هوا یا آب که در لوله های مبدل حرارتی جریان دارد) تامین می کند. حال سیال انتقال حرارت گرمای خود را از دست داده و خنک گردیده است و با کمک لوله ها به دستگاه توزیع برودت منتقل می گردد. چیلرها معمولاً در دو نوع چیلر جذبی و  چیلر تراکمی ساخته می شوند که عموما در موارد زیر کاربرد دارند:

  • دستگاه‌های سرد كننده خانگی
  • تهویه مطبوع و تهویه صنعتی
  • نگهداری مواد غذایی
  • صنایع شیمیایی

چیلر تراکمی:

چیلر تراکمی بر اساس تراکم گاز مبرد، عمل سرمایش را انجام می‌دهد. ابتدا فشار گاز توسط کمپرسور افزایش یافته و سپس وارد کندانسور شده و با از دست دادن حرارت، به مایع تبدیل می‌شود و سپس از طریق شیر انبساط و کاهش دما و فشار، وارد اواپراتور شده و گرمای آب در مجاورت با اواپراتور را می‌گیرد. در نتیجه آب سرد شده در چیلر تولید می‌شود.  وگاز مبرد بعد از تبخیر دوباره به کمپرسور منتقل می شود و این سیکل مرتب تکرار می شود.

چیلرهای تراکمی براساس نوع خنک شدن کندانسور طبقه بندی میگردند. آنهایی که با آب خنک میشوند آب خنک و آنهایی که با هوا خنک میشوند هوا خنک نامیده می شود. چیلرهای آب خنک ، معمولاً برای تأسیسات متوسط ​​و بزرگ كه از منابع آب کافی برخوردار هستند استفاده می شود. چیلرهای خنک شده با آب به دلیل استقلال نسبی نسبت به نوسانات دمای محیط ، می توانند عملکرد مداوم بیشتری در تهویه مطبوع تجاری و صنعتی ایجاد کنند. چیلرهای آب خنک از مدل های کوچک ظرفیت 20 تنی با چندین مدل هزار تنی که بزرگترین امکانات جهان مانند فرودگاه ها ، مراکز خرید و سایر امکانات را خنک می کند ، متفاوت است. مزیت اصلی چیلرهای تراکمی آبی نسبت به هوایی، بیشتر بودن راندمان و قیمت کمتر چیلرهای آبی نسبت به هوایی است، در حالی که نقطه قوت چیلرهای تراکمی هوایی نسبت به چیلرهای آبی، عمدتا امکان استفاده آن ها در هر شرایط آب و هوایی شرجی، امکان نصب در بام، بالکن یا هر فضای دیگری خارج از موتورخانه و نیز عدم نیاز به مصرف آب برای خنک نمودن مبرد و کندانسور چیلرهای هوایی می باشد.

چیلر جذبی:

مبنای کار چیلر جذبی و تراکمی یکسان می‌باشد با این تفاوت که از روش دیگری برای افزایش فشار گاز خروجی از اواپراتور با هدف انتقال به کندانسور استفاده می‌شود. بخار آب پس از اواپراتور، توسط مایعی مانند لیتیوم بروماید جذب می‌شود. محلول مایع جذب کننده و آب به وسیله پمپ به مولد حرارتی انتقال می‌یابد. سپس این محلول گرم می‌شود و در نتیجه، آب محلول، بخار شده و وارد کندانسور می‌شود. بقیه سیکل همانند سیکل تراکمی انجام می‌گیرد.

کار لیتیوم بروماید:

مایع جاذب لیتیوم بروماید نمکی است که خاصیت بالایی در جذب آب دارد. در چرخه ی چیلر های جذبی، مبرد که همان آب مقطر است دچار تغییر فاز می شود و به بخار تبدیل می گردد. جهت ادامه ی چرخه این بخار باید جذب شود تا دوباره بتوان آنرا به مایع تبدیل کرد و این وظیفه را لیتیوم برماید انجام می دهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]