پاکسازی نیتروژن چیست؟ چگونه کار می کند و چه تجهیزاتی مورد نیاز است؟

نیتروژن کاربردهای زیادی دارد و می توان از آن برای کارها و اهداف بسیار متنوعی استفاده کرد. این عنصر یک گاز بی رنگ و بی بو است که حدود 78 درصد از اتمسفر زمین را تشکیل می دهد.

در سال های اولیه، محصول اصلی فرآیند جداسازی هوا اکسیژن بود که بیشترین درخواست را برای استفاده در صنعت فولاد داشت. این وضعیت زمانی که نیتروژن دیگر به عنوان یک محصول زائد در نظر گرفته نمی شد و از خواص بی اثر آن می توان به عنوان یک گاز پوششی استفاده کرد. امروزه از نیتروژن در بسیاری از کاربردها استفاده می شود، از جمله:

پوشش مخازن با مواد قابل اشتعال یا سمی

پوشش فرآیندهای احیای فلزات

تجهیزات فرآیند پاکسازی

کاربردهای پزشکی

یخ زدگی خاک قبل از حفاری

انجماد مواد غذایی

صنعت الکترونیک

 پاکسازی احتمالاً محبوب ترین کاربرد گاز نیتروژن است. مخازن پر از مایعات هیدروکربنی دارای فضای بخار در بالای مخزن هستند که بخارات هیدروکربنی را جمع می کند. در مخازن اتمسفر، هوا می تواند هنگام تخلیه مخزن به داخل کشیده شود و احتراق آن توسط الکتریسیته ساکن یا اصطکاک آسان است. پاکسازی فضای بخار با نیتروژن از این امر جلوگیری می کند.

پاکسازی نیتروژن چیست؟

این تکنیک استاندارد صنعتی عمل جابجایی هر جو نامطلوب یا خطرناک با یک جو نیتروژن بی اثر است. اگر در صنعتی کار می کنید که در آن آلودگی گازهای خطرناک امکان پذیر است، پاکسازی نیتروژن یک ضرورت مطلق است.

چرا از نیتروژن برای پاکسازی استفاده می شود؟

نیتروژن خشک و غیر قابل احتراق است و جابجایی نیتروژن گازهای قابل احتراق از یک جو ناپایدار و بالقوه قابل اشتعال جلوگیری می کند. به عبارت ساده، استفاده از نیتروژن در تجهیزات صنعت نفت و گاز به طور موثری رطوبت و اکسیژن را جابجا می کند و آب و هوای پایدارتری ایجاد می کند.

  • نیتروژن خشک چقدر خشک است : نیتروژن بطری اغلب به عنوان خشک کن از 2 ppm (قسمت در میلیون) معادل نقطه شبنم 94- درجه فارنهایت (-70 درجه سانتیگراد) مشخص می شود. منبع گاز برای خشک کردن همیشه باید قبل از استفاده تأیید شود. به عنوان یک قاعده کلی، گاز باید حداقل 10 درجه سانتیگراد کمتر از خشکی پاکسازی مورد نیاز باشد.

انواع مختلف سیستم های تصفیه نیتروژن

وقتی نوبت به پاکسازی نیتروژن می‌رسد، سیستم‌ها و روش‌های مختلفی درگیر هستند – که همگی به تجهیزات متفاوتی نیاز دارند. روش پاکسازی نیتروژن که به راحتی تطبیق داده می شود به تجهیزات مورد استفاده (به عنوان مثال، شکل و نوع)، و همچنین محل خروجی ها و ورودی های تصفیه بستگی دارد.

چهار روش اصلی پاکسازی نیتروژن عبارتند از:

  1. انتقال فشار مایعات

در موارد خاص، ممکن است بخواهید مایعات را بدون استفاده از پمپ انتقال دهید. برای تکمیل این کار، نیتروژن به شما این امکان را می دهد که فضای بالای یک ظرف را تحت فشار قرار دهید. این روشی است که اغلب در مواقعی که محدودیت فضا وجود دارد یا اگر مواد خاصی وجود دارد که بر راندمان پمپ تأثیر می گذارد استفاده می شود.

با استفاده از این روش تصفیه، می توانید خطر اکسیداسیون را به میزان قابل توجهی کاهش دهید – که اغلب هنگام انتقال مایع از یک مخزن به مخزن دیگر رخ می دهد.

  1. روش خلاء فشار نگه دارید

هنگامی که شرایط اجازه “عمل جارو کردن” نیتروژن را نمی دهد، یک ظرف را می توان با استفاده از نیتروژن تحت فشار قرار داد. هنگامی که محتویات ظرف با نیتروژن ترکیب می شود، رقیق سازی اتفاق می افتد. این ترکیب سپس تخلیه می شود و این روند تکرار می شود.

این روش زمانی ایده آل است که یک کشتی فقط یک دهانه داشته باشد. مقدار نیتروژن مورد نیاز در این مورد به تعداد دفعات تصفیه تحت فشار مورد نیاز برای کاهش آلاینده تا رسیدن به حد قابل قبول بستگی دارد.

  1. پاکسازی جابجایی

هنگامی که تجهیزات دارای مقاطع مستقیم هستند، مانند آنچه در خطوط لوله یافت می شود، این روش ایده آل است. در بیشتر موارد، یک پیستون خراش دهنده، که به عنوان “خوک” شناخته می شود – توسط فشار نیتروژن به حرکت در می آید. همانطور که خوک از طریق خط فشار می آورد، به طور موثر محتویات را پاک می کند.

در این حالت مقدار نیتروژن مورد نیاز بر اساس حجم لوله است. برخلاف روش های دیگر، مانند پاکسازی رقیق، می توانید یک سیستم را بدون اختلاط قابل ملاحظه پاکسازی کنید. اگرچه پرتاب کننده ها و گیرنده های مکانیکی خوک بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند، می توانید نیتروژن و ماده دیگری را با یک مایع بی اثر جدا کنید.

  1. پاکسازی رقیق

این گزینه برای سیستم‌ها و سطوح مقطع تجهیزات پیچیده که شامل کوره‌ها، ستون‌ها، راکتورها و غیره می‌شود، ایده‌آل است. با مخلوط کردن نیتروژن با گازی که برای تصفیه نیاز دارید، می‌توان محتویات را به طور موثر از طریق یک نقطه خروجی پاک کرد – که باید به همان اندازه دور از آن باشد.

هنگام در نظر گرفتن این روش، مهم ترین نکته محل هر دو نقطه ورود و خروج است. با رقیق کردن و جابجایی محتویات مورد نظر، این روش منجر به محیط بی اثرتر می شود.

روش پاکسازی نیتروژن چگونه کار می کند؟

هدف هر سیستم تصفیه نیتروژن، “پاکسازی” لوله ها و سایر قسمت هایی است که حاوی آلاینده ها هستند. با انجام این کار، خطرات مرتبط با عناصر خطرناک از جمله اکسیژن را به میزان قابل توجهی کاهش خواهید داد. بسته به روش مورد استفاده، نیتروژن ممکن است در فشار بالا یا پایین در گردش باشد.

البته، روش جابجایی خاص نیتروژن مورد استفاده به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله برخی از نکاتی که در بالا به آن پرداختیم. صرف نظر از روش مورد استفاده، شما نیاز به دسترسی به جریان ثابت نیتروژن دارید. اینجاست که یک مولد نیتروژن وارد عمل می شود و به شما کمک می کند تا به سطح خلوص 99.9 درصد برسید.

خدمات نیتروژن میدان نفتی که به تحویل کشتی های نیتروژن متکی است می تواند گران و خطرناک باشد. سیستم‌های تولید نیتروژن در محل به شما این امکان را می‌دهند که دسترسی فوری به نیتروژن در محل داشته باشید و راه‌ حلی مقرون ‌به صرفه‌تر ، قابل اعتمادتر و ایمن‌تر ایجاد کنید. اگرچه سرمایه گذاری اولیه مورد نیاز است، اما پس انداز روزانه بسیار زیاد است. این صرفه جویی در تمام صنایع بر اساس ضایعات گاز کمتر و افزایش بهره وری مشاهده می شود زیرا زمان کمتری به دلیل زمان تحویل و انتظار تلف می شود).

فرافن گاز تهران تامین کننده نیتروژن مایع در سمی تریلرهای متنوع با امکان حمل به محل مشتری می باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]