زمانی که درمورد آینده انرژی صحبت می شود، هیدروژن یکی از عنوان های پرتکرار می باشد. شاید شما هم درمورد رنگ های هیدورژن مثل هیدروژن سبز، هیدروژن آبی یا خاکستری شنیده باشید. در این مقاله قصد داریم در رابطه با نحوه این نام گذاری ها و روش های تولید گاز هیدروژن صحبت کنیم.

هیدروژن سبز، هیدروژن تولید شده از آب:

الکترولیز آب فرایندی است که در آن آب به عناصر سازنده اش یعنی هیدروژن و اکسیژن تجزیه می شود. در این روش از یک جریان الکتریکی مستقیم و دو الکترود استفاده می شود وگاز هیدروژن در کاتد و گاز اکسیژن در آند تولید می شود. گاز هیدروژن تولید شده در جریان این فرایند دو برابر میزان اکسیژن تولیدی می باشد. همچنین هیدروژن حاصل حاوی مقداری رطوبت و ناخالصی ( 1 تا 2 درصد) است، بنابراین برای خالص تر کردن هیدروژن و کاهش غلظت اکسیژن، می توان هیدروژن را از میان کاتالیست پلاتینیوم عبور داد و اکسیژن آن را تا 1 ppm کاهش داد. برای حذف رطوبت گاز هیدروژن، می توان با عبور گاز از غربال های مولکولی، نقطه شبنم آن را به حداقل ممکن رساند. با توجه به اینکه هیدروژن در این روش از منابع تجدید پذیر تولید می شود و محصولات جانبی آن خطری برای محیط زیست ندارد، به هیدروژن تولید شده در این روش هیدروژن سبز گفته می شود.

هیروژن آبی و خاکستری، هیدروژن تولید شده از متان:

تولید هیدروژن با استفاده از فرایند ریفرمینگ با بخار آب گاز طبیعی، یکی از متداول ترین و اقتصادی ترین روش های تولید هیدروژن در جهان است. در جریان این فرایند، در حضور یک کاتالیزگر و بخار، به گاز گرما داده می شود و در اثر این واکنش مولکول های متان شکسته می شوند و در مقابل مونوکسید کربن و هیدروژن گازی تولید می شود. با عبور دادن مونوکسید کربن از اکسید آهن یا هر اکسید دیگری می توان به واکنش جابه جایی آب- گاز رسید و مونوکسید کربن را از هیدروژن جدا کرد. مشکل روش اصلاح بخار، تولید محصولات فرعی از جمله مونوکسید کربن و دی اکسید کربن است که همگی از گازهای گلخانه ای می باشند. بسته به کیفیت گاز طبیعی، به ازای تولید هر تن هیدروژن، 9 الی 12 تن دی اکسید کربن تولید می شود.

اگر دی اکسید کربن در اتمسفر رها شود به هیدروژن تولید شده از این روش هیدروژن خاکستری گفته می شود اما اگر دی اکسید کربن جداسازی و ذخیره شود به هیدروژن تولید شده از این روش هیدروژن آبی گفته می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 3.8]