مخلوط گازی انتونوکس معروف به گاز بیهوشی یا گاز تسکین درد  است و نوعی گاز نشاط آور محسوب می شود که  از 50 درصد گاز اکسیژن و 50 درصد گاز نیتروز اکساید تهیه می گردد . این مخلوط گازی بی رنگ و بی بو می باشد.

تاریخچه:

کشف  مخلوط گازی انتونوکس به عنوان گاز تسکین درد به سال 1881میلادی  برمی گردد، زمانی که یک پزشک لهستانی در روسیه  شروع به مطالعه بر روی گاز نیتروس اکساید کرد و نشان داد  که استفاده از این گاز در کاهش درد و یا بی‌دردی، روش موثر و بی‌خطری است. در سال  1963میلادی  پزشکان انگلیسی مخلوط گازی شامل 50 درصد گاز اکسیژن و 50 در صد گاز نیتروس اکساید تهیه کردند و نام آن را گاز انتونوکس نهادند و بیشتر در زایمان طبیعی بدون درد مورد استفاده قرار گرفت.

برای اولین بار در سال 1339 شمسی دکتر جهان شاه صالح متخصص زنان و زایمان در بیمارستان مادر تهران از گاز انتونوکس جهت کاهش درد زایمان طبیعی استفاده کرد.

کاربرد های گاز انتونوکس:

درد زایمان یکی از شدیدترین دردهایی است که زنان تجربه می کنند. از علل عمده سزارین ، ترس از درد زایمان طبیعی است. انتونوکس را مفیدترین انتخاب برای کاهش درد و بی خطرترین روش برای مادر و جنین در زایمان طبیعی می دانند  و همچنین برای کاهش درد هنگام کشیدن دندان و کارهای مختصر دندان پزشکی ، بخیه کردن نقاط حساس ، کولونوسکوپی مورد استفاده قرار می گیرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 3]