با توجه به توسعه صنعت بیوگاز در سراسر جهان، دیوید سوننبرگ، یکی از بنیانگذاران Uhuru Energy به فرصت های آینده برای توسعه صنایع بیوگاز در مقیاس بزرگ در آفریقا، همسو با اهداف توسعه این قاره نگاه می کند. 

Uhuru سوخت هوانوردی پایدار (SAF) تولید می کند و در مقیاس بزرگ زیست توده را به انرژی، به ویژه به اصطلاح بیوهیدروژن نیلی و کهربایی، بیوآمونیاک و بیومتانول آن برای سلول های سوختی توسعه می دهد.

سوننبرگ طی سخنانی در اجلاس سران 2020 انجمن جهانی بیوگاز (WBA) اظهار داشت که آفریقا دارای یک سیستم برق رسانی مبتنی بر زغال سنگ است که رو به شکست بوده و این کشور به سمت خاموشی می باشد. اما به دلیل داشتن بالاترین منبع خورشیدی در سطح جهان و میلیون ها هکتار زمین بلا استفاده، پتانسیل ایجاد یک سیستم فتو ولتائیک عظیم در مناطق بیابانی آفریقای جنوبی وجود دارد. این شرکت از آگروولتائیک و شکلی از پروژه های خورشیدی زیست توده هیبریدی، برای مهار مقادیر عظیم خورشیدی که به قاره می تابد و به رشد زیست توده برای استفاده در بیوگاز کمک می کند، استفاده می کند.

مفهوم  Uhuru که به عنوان راهی برای تأمین سوخت برای کشاورزان، اتوبوس‌ها و اپراتورهای تاکسی دیزل شروع به کار کرد، با اجازه دادن به صنعت برای خرید انرژی از پروژه‌های انرژی پایدار در جوامع روستایی آغاز شد.

سوننبرگ گفت: « اوهورو راه‌حل‌هایی برای کربن زدایی هر صنعت در آفریقا با استفاده از انرژی مبتنی بر زیست توده دارد و اخیراً با رویکردهای شرکت‌های چند ملیتی مواجه شده ایم.»

آفریقا به انرژی نیاز دارد.

ذخایر عظیم معدنی آفریقا از منابع انرژی سنتی فاصله زیادی دارد، با رشد انرژی در نزدیکی این ذخایر، می‌توان مواد معدنی را با پایداری بیشتری استخراج کرد و فرصت های شغلی جدیدی در این کشور ایجاد کرد. Uhuru گیاهان متابولیسم اسید کراسولاسین (CAM) مانند  افرا، گلابی کاکتوس و وتیور – که معمولا در عطرها استفاده می شود – را برای مناطق خشک به عنوان ماده اولیه زیست توده جهت تولید منابع مختلف انرژی، از جمله گازوئیل رشد می دهد. مزیت این گیاهان این است که در صورت محرومیت از آب رو به مرگ نمی روند و به این ترتیب آنها را به یک محصول زیست توده ایده‌آل برای تولید زیست توده در قاره ای با بیابان زایی گسترده تبدیل می کند. اوهورو می‌خواهد 1 میلیارد هکتار از نیروگاه‌های CAM را زراعت کند که قادر به تولید 2 میلیون مگاوات انرژی پایه است و به طور بالقوه منجر به تولید میلیون‌ها لیتر سوخت برای لجستیک می‌شود و به کربن زدایی صنعت معدن فشرده کربن آفریقا کمک می کند. سوننبرگ افزود: “این می تواند تا 400 میلیون شغل جدید پایدار و ثروتمند روستایی یا 100 میلیون شغل جدید پایدار ایجاد کند.” این نیروگاه‌ها همچنین به عنوان تله کربن می‌توانند 7.5 میلیارد تن دی‌اکسید کربن (CO2) را در سال جذب کنند.

نیل و کهربا

زیست توده بیوهیدروژن نیل از طریق هاضم های بی هوازی در مقیاس بزرگ پردازش می شود، در حالی که بیوهیدروژن کهربا از یک فرآیند حرارتی و مکانیکی برای تجزیه زیست توده غیرقابل تخمیر استفاده می کند. Uhuru معتقد است که تلاش‌هایش برای تسریع بیوگاز در این قاره می‌تواند به تسریع دوام هیدروژن سبز در آفریقای جنوبی کمک کند. این شرکت در حال حاضر کود، فرآوری مواد غذایی، معدن و … را برای راه حل های بیوهیدروژن نیل و کهربا هدف قرار داده است.

بدون رقابت با محصولات غذایی سنتی یا زمین‌های زراعی، این شرکت قادر است سالانه 650 تن هیدروژن با خلوص بالا از ماژول‌های بیوهیدروژن کوچکتر و حدود 3200 تن هیدروژن در سال از ماژول بزرگ‌تر خود تولید کند.

منبع: gasworld

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]