با توجه به کمبودهای مکرر هلیوم در 16 سال گذشته، قرار بر آن بود که سال 2022 سال گذار به عرضه بیشتر گاز هلیوم با شروع عملیات در تاسیسات آمور گازپروم در شرق سیبری باشد. رخ دادن یک آتش‌سوزی در این تأسیسات در سپتامبر 2021 و به دنبال آن یک انفجار و آتش‌سوزی دیگر در اول ژانویه سال جاری باعث ایجاد یک عدم قطعیت در مورد عرضه کوتاه ‌مدت هلیوم شد. پیش از “کمبود هلیوم 4.0” انتظارات بلندمدت بازار هلیوم روسیه به بالاترین حد خود می رسید و پیش بینی می شد تولید آن از 3 درصد در سال 2021 به 26 درصد تا سال 2025 برسد. با توجه به جنگ کنونی روسیه و اوکراین که پیامدهای پیش‌بینی‌نشده‌ای برای عرضه و توزیع گاز ایجاد می‌کند، چالش‌های بیشتری در بخش هلیوم پیش‌رو خواهد بود. در ابتدا پیش‌بینی می‌شد که کارخانه آمور پس از آتش‌سوزی، در سال جاری بازگشایی شود، اما با توجه به ماهیت پرآشوب سیاست منطقه، کورن‌بلوث آن را بسیار بعید می‌داند. او گفت: “چشم اندازهایی برای تلاش برای راه اندازی مجدد کارخانه قبل از پایان سال وجود دارد، اما دقیقا مشخص نیست که آیا این اتفاق بیفتد یا خیر.” وی افزود: “واضح است که امسال سال دیگری با شرایط سخت عرضه، کمبود، تخصیص عرضه و افزایش قیمت ها خواهد بود.” اگرچه انتظار نمی رود امسال شاهد بازگشت زیادی به حالت عادی باشیم، اما پیش بینی می شود زمانی که اداره مدیریت زمین ایالات متحده (BLM) – که در حال حاضر با احتیاط در حال تخصیص منابع است – فعالیت های عادی خود را از سر بگیرد، قیمت ها اندکی تثبیت شود.

بحران روسیه و اوکراین و تحریم ها چگونه می تواند بر عرضه جهانی هلیوم تأثیر بگذارد؟

غیرقابل پیش بینی بودن ذاتی بازارهلیوم با بحران جاری در اوکراین تشدید شده است. از نقطه‌ نظر کوتاه‌ مدت، کورن‌بلوث معتقد است که این درگیری «تأثیر بزرگی» بر عرضه ظرف ۱۲ ماه آینده نخواهد داشت. به هر حال از روسیه انتظار زیادی نمی رود، اما در درازمدت، تجارت با روسیه بسیار دشوار می شود و از آن نقطه می تواند تأثیر زیادی داشته باشد. با این حال، بدلیل تعمیر و راه‌اندازی مجدد Amur که احتمالاً طولانی خواهد بود این موضوع در دراز مدت می‌تواند چالش‌ برانگیزتر باشد. Kornbluth توضیح داد: «تاثیر طولانی‌مدت، پیشرفت در تعمیر و راه‌اندازی مجدد Amur را به تأخیر می‌اندازد و همچنین بر پروژه های شرکت نفت ایرکوتسک نیز تأثیر خواهد گذاشت. زیرا سفر به روسیه برای کارشناسان سفر خارجی بسیار دشوارتر خواهد شد.”

“نقش مهمی برای افراد فنی لینده برای پیشبرد کارها در آمور و افراد فنی چارت برای پیشبرد کارها در پروژه‌های شرکت نفت ایرکوتسک وجود دارد و مردم تمایلی به سفر به روسیه در زمانی که اوضاع از نظر سیاسی ناآرام باشد، ندارند. با توجه به اینکه اخذ ویزا حتی در بهترین زمان‌ها معمولاً دشوار است، کورن‌بلوث معتقد است که تحولات کنونی می‌تواند سفر به روسیه را حتی پس از توقف درگیری و بازگشایی مرزها دشوارتر کند.  وی افزود که این درگیری اهمیت فاکتورگیری در ریسک سیاسی و تضمین یک سبد عرضه را که بیش از حد در معرض رویدادهای ژئوپلیتیکی قرار نگرفته است را به ارمغان می آورد. “این فقط به یک گروه خطر اشاره می کند. بسته به اینکه اوضاع از نظر سیاسی چگونه پیش می رود، ممکن است برای شرکت های غربی برای مدتی سفر یا تجارت با روسیه دشوار باشد. این اختلال احتمالا برای مدتی باقی خواهد ماند زیرا رویدادهای چند روز گذشته باعث شده است که بانک اصلی روسیه، Sberbank، پس از خروج از اتحادیه اروپا، 94 درصد در بازار سهام سقوط کند. تحریم های اضافی باعث حذف گازپروم و دیگر شرکت های انرژی روسیه از بورس لندن شد.

کووید-19 و هلیوم

Kornbluth در سال 2020 در زمان شروع همه‌گیری کووید-19، درباره تأثیرات اولیه ویروس بر بازار جهانی هلیوم به gasworld گفت. در ابتدا، تقاضا از چین – دومین بازار بزرگ هلیوم در جهان – با قرنطینه شدن اقتصاد چین به میزان قابل توجهی کاهش یافت. در ایالات متحده، اجرای «فاصله‌گذاری اجتماعی» اجباری باعث شد که تقاضا برای بادکنک‌های مهمانی – که 15 درصد بازار هلیوم آمریکا و 10 درصد تقاضای جهانی را تشکیل می‌دهد- کاهش یابد. این بیماری همه گیر تأثیر عمیقی بر زنجیره تامین هلیوم داشت، به طوری که قفل شدن اقتصاد چین باعث ایجاد گلوگاه در بنادر شد و به نوبه خود بر توانایی تامین کنندگان عمده هلیوم برای خارج کردن مخازن خالی از چین و بازگشت به منابع در قطر و ایالات متحده برای پر کردن مجدد تأثیر گذاشت. تا کنون در سال 2022 به نظر می رسد تأثیر Covid بر عرضه هلیوم کاهش یافته است. Kornbluth توضیح داد: «من فکر می‌کنم احتمالاً از آخرین کمبود، تقاضا مقداری کمتر شده است، اما فکر می‌کنم تأثیر Covid بر تقاضا تا حد زیادی از بین رفته است.»

قول هایی از سوی صنعت داده شد مبنی بر اینکه آینده هلیوم کمتر غیرقابل پیش بینی خواهد بود، از کورنبلوث پرسیده شد که آیا با توجه به رویدادهای اخیر این موضوع هنوز هم پاربرجاست؟ «من امیدوارم که اینطور باشد، اما قبل از رسیدن به آن نقطه راهی در پیش داریم. قرار است کارخانه بزرگ دیگری در قطر ایجاد شود و امیدوارم عرضه هلیوم در اواخر این دهه بسیار قابل اعتمادتر باشد.»

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]