توضیحات

تاریخچه

در سال ۱۶۷۱، رابرت بویل دریافت و توضیح داد که واکنش میان آهن و یک اسید رقیق سبب تولید گاز هیدروژن می‌­شود. سپس در سال ۱۷۶۶، هنری کاوندیش نخستین کسی بود که گاز هیدروژن را به عنوان یک ماده جداگانه شناسایی کرد و به دلیل تولید آن از واکنش اسید- فلز، آن را هوای آتشگیر نامید. کاوندیش در سال 1781 دریافت از سوختن این ماده آب تولید می­شود. وی به عنوان کسی که هیدروژن را به عنوان یک عنصر متمایز دانست، شناخته می‌شود.در سال ۱۷۸۳ لاوازیه و لاپلاسهنگامی که یافته‌های کاوندیش را در موردتولید آب هنگام سوختن این گاز، به پیشنهاد لاوازیه نام هیدروژن را برای آن برگزیدند.

ایمنی و طبقه­ بندی

هیدروژن جزء گازهای بسیار آتشگیر محسوب می­شود. این گاز به هموگلوبین خون می­چسبد و اولین نشانه آن سردرد است. به صورت خالص و در غیاب اکسیژن سبب خفگی سریع می­شود. با هوا مخلوطی انفجاری تشکیل می­دهد. هیدروژن با شعله­ای نامرئی می­سوزد و به همین دلیل بسیار خطرناک است.

سازگاری

هیدروژن با هوا مخلوطی منفجرشونده ایجاد می­کند و با اکسیدکننده­ها به شدت واکنش می­دهد. نسبت به اکسیدکننده­ها، لیتیوم و هالوژن­ها ناسازگار است. بعضی استیل­ها در دما و فشار بالا دچار تردی هیدروژنی می­شوند.

منابع

هیدروژن اغلب برای استفاده در محل توسط فرایند ریفرمینگ گاز طبیعی تولید می شود. چنین تولید کننده‌هایی همچنین می‌توانند به عنوان منابع هیدروژن برای بازار تجاری استفاده شوند. منابع دیگر دستگاه های الکترولیز هستند، که هیدروژن در آن ها به عنوان محصول جانبی تولید کلر است، و همچنین فرایندهای مختلف بازیابی گاز‌های دودکش، مثل پالایشگاه های نفت یا کارخانه‌های فولاد از دیگر منابع تولید هیدروژن می‌باشند. هیدورژن همچنین از الکترولیز آب به دست می آید.

کاربردها

 • هیدروژن بسیار خالص در صنایع الکترونیک به عنوان عامل احیاء­کننده و گاز حامل به کار می­رود.
 • استفاده از هیدروژن به­طور گسترده برای هیدروژنه کردن روغن‌های گیاهی و حیوانی و تولید کره و سایر چربی­ها
 • تولید متانول
 • به مقدار زیاد در فرآیندهای پتروشیمی مانند هیدرودی­آلکیلاسیون(hydrodealkylation)، هیدرودیسولفوریزاسیون(hydrodesulfurization)و هیدروکرکینک (hydrocracking) به کار می­رود.
 • تولید اسید هیدروکلریک
 • استقاده در تولید آمونیاک با فرآیند هابر(Haber Process)
 • استفاده در جوشکاری و برشکاری فلزات
 • به دلیل توانایی هیدروژن در احیاء اکسید فلزات و جلوگیری از اکسیداسیون فلزات در طول تریتمنت­های گرمایی، به طور گشترده در صنایع فلزی یه کار می­رود. هم­چنین در تولید کربن­استیل، فلزات خاص و نیمه­هادی­ها استفاده می­شود.
 • هیدروژن مایع به عنوان سوخت موشک و در آزمایشگاه­های فیزیک برای تحقیقات به کار می­رود.
 • هیدروژن به عنوان سوخت در مشعل هیدروژن-اکسیژن در صنایع شیشه­گری (کوارتز، پیرکس و …)، ساخت سنگ­های قیمتی مصنوعی و برشکاری اکسیدی در زیر آب به کار می­رود.
 • هیدروژن یکی از حامل­های سوخت محسوب شده و در پیل­های سوختی و خودروهای هیدروژنی به کار می­رود.

فرافن گاز تهران تامین کننده گاز هیدروژن با خلوص های 99.9999%، 99.9995% و 99.999% و خلوص صنعتی باتوجه به نیاز مشتریان، در سیلندرهای 2 تا 50 لیتری و … می باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]