توضیحات

آرگون از واژه یونانی به معنی تنبل گرفته شده است. سومین عضو از خانواده گازهای نجیب (بی اثر) در جدول تناوبی است که با فرمول شیمیایی Ar و عدد اتمی 18 نشان داده شده است. گاز آرگون گازی بی بو و بی رنگ است که تحت تأثیر ولتاژ بالا به رنگ متمایل به آبی روشن در می آید. این گاز نجیب از تقطیر جز به جز هوای مایع به دست می آید زیرا اتمسفر زمین حاوی 0.94 % آرگون می باشد.

فروش گاز آرگون

شرکت فرافن گاز تهران که در زمینه فروش گاز آرگون فعالیت می کند، یکی از بزرگترین و معتبرترین مراکز فروش گاز آرگون آزمایشگاهی و صنعتی در تهران می باشد.(گاز آرگون یکی از پرکاربردترین گازها در صنایع گوناگون می باشد.) به همین دلیل بهنگام خرید، انتخاب گاز آرگون با خلوص متناسب با نوع استفاده از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این شرکت با داشتن مخازن و آرگون مایع، امکان شارژ سریع کپسول های گاز آرگون را فراهم کرده است.

مخزن شارژ کپسول گاز آرگون

فروش گاز آرگون آزمایشگاهی

فرافن گاز تهران تامین کننده گاز آرگون آزمایشگاهی با خلوص 99.999% ، 99.9995% و 99.9999% می باشد. یکی از رایج ترین مصارف گاز آرگون آزمایشگاهی در صنایع ریخته گری و فولاد در دستگاه های کوانتومتر است که یک نوع آنالایزر طیف سنج نوری جهت آنالیز شیمیایی فلزات می باشد. خلوص گاز آرگون مورد استفاده در دستگاه کوانتومتر از اهمیت زیادی برخوردار است و بر کیفیت آنالیز و عملکرد دستگاه تاثیر مستقیم می گذارد. به همین دلیل استفاده از گاز آرگون با خلوص بالا بسیار مهم بوده و این گاز بایستی از منابع معتبر تهیه شود. همانطور که گفته شد کوانتومتر یک آنالایزر طیف سنج نوری بوده و اساس کار آن اندازه گیری بر اساس طول موج ساتع شده از عناصر است، علت اهمیت خلوص گاز آرگون این است که برخی ناخالصی های موجود در این گاز طول موج عناصر نمونه آلیاژ را به خود جذب کرده و موجب بروز خطا در نتایج آنالیز نمونه خواهد شد. همچنین در طیف سنج های جرقه ای، ناخالصی های گاز آرگون باعث می شود جرقه مطلوب نباشد و نمونه برداری از سطح آلیاژ به خوبی صورت نگیرد.

مصرف دیگر گاز آرگون در آزمایشگاه ها را می توان استفاده بعنوان گاز حامل در کروماتوگرافی گازی نام برد.

فروش گاز آرگون صنعتی

 • گاز آرگون صنعتی به صورت عمده در صنایع جوشکاری و برشکاری استفاده می شود.
 • در ترکیب با نیتروژن و کربن دی اکسید به عنوان گاز اطفاء حریق پاک به کار می رود.
 • به عنوان گاز عایق در پنجره های دو جداره و با بازده بالا .
 • برای جلوگیری از اکسید شدن فلزهای مذاب و نیز گاززدایی و سولفورزدایی استیل وآهن مذاب
 • برای پر کردن کیسه های هوای خودروها.

فروش گاز آرگون در تهران

باتوجه به موقعیت مکانی شرکت فرافن گاز تهران و واقع شدن دراستان تهران، این یکی از اصلی ترین مراکز معتبر شارژ کپسول گاز آرگون آزمایشگاهی و صنعتی در استان تهران می باشد.

قیمت کپسول گاز آرگون

قیمت گاز آرگون به عوامل مختلفی از جمله کیفیت و درجه خلوص گاز و سایز کپسول و فشار گاز بستگی دارد. جهت خرید گاز آرگون و کسب مشاوره فنی با کارشناسان ما در تماس باشید.

کاربردهای گاز آرگون

 • در صنایع دارویی آرگون را با جایگزینی آن با اکسیژن درون محفظه های داروهای درون وریدی استفاده می کنند تا سبب افزایش طول عمر محصولات شود.
 • در اسپکترومتری جذب اتمی به عنوان گاز پوششی در کوره گرافیتی به کار می رود.
 • در ترکیب با فلورین یا هلیوم در لیزرهای اگزایمر استفاده می شود.
 • از لیزرهای آرگونی به‌طور گسترده در عمل چشم؛ برای درمان رتینوپاتی دیابتی، جداشدگی شبکیه، گلوکوم و دژنراسیون ماکولا، استفاده‌می‌شود.
 • یکی از گازهای اساسی برای پر کردن لامپ های رشته ای است که معمولاً در مخلوطی به همراه نیتروژن، کریپتون یا نئون به کار می رود. همچنین این گاز برای استفاده در لوله های شب تاب در ترکیب با نئون، هلیوم و جیوه و برای استفاده در تیوپ های رادیویی تیراترون در ترکیب با نئون استفاده می شود.
 •  فرآیند کربن زدایی آرگون اکسیژن (AOD) متداولترین روش برای پالایش استیل زنگ نزن است و از هر دو گاز به مقدار زیاد در این فرآیند استفاده می شود.

منابع گاز آرگون

حدودا 0.94% از حجم هوا آرگون است. متداول ترین منبع تامین گاز آرگون استخراج آن از دستگاه جداسازی هوا می‌باشد.  همچنین آرگون خام ممکن است از خروجی اضافات کارخانه آمونیاک خالص بازیافت شود.

تاریخچه پیدایش آرگون

سر ویلیام رمزی ،شیمی‌دان اسکاتلندی برنده‌ی جایزه‌ی نوبل شیمی بود. او در سال ۱۹۰۴ به‌‌خاطر کشف آرگون به‌عنوان گازی کامل در هوا، این جایزه را ازآن خود کرد. رمزی پس از کشف آرگون، تحقیقات بیشتری درباره‌ی گازهای مشابه آن انجام داد و هلیوم، نئون، کریپتون و زنون را نیز کشف کرد. کشفیات او بخش جدیدی به جدول تناوبی عناصر اضافه کرد.

در سال ۱۸۸۷ و ۳۵سالگی، ویلیام رمزی عضو هیئت‌علمی شیمی در دانشگاه UCL شد و در آنجا، تحقیقاتش را درباره‌ی گاز نیتروژن ادامه داد

جان ویلیام استرات مشهور به لرد رایلی، یکی از فیزیک‌دانان بزرگ آن سال‌ها، بر زندگی ویلیام رمزی تأثیر گذاشت. در سال ۱۸۹۴، رمزی در کلاس لرد رایلی بزرگ حاضر شد. رایلی مسئله‌ای را برای مخاطبان جلسه‌ی خود شرح داد. او به این نتیجه رسیده بود که نیتروژن موجود در هوا، ۰.۵درصد از نیتروژن استخراج‌شده از ترکیبات نیتروژن چگال‌تر است. رمزی پس از کلاس از رایلی اجازه گرفت روی این موضوع تحقیق کند. با توافق رایلی، ارتباط نزدیک این دو دانشمند شروع شد رمزی در تحقیقات خود در آگوست۱۸۹۴، ترکیبات شناخته‌شده را از نمونه‌ای از هوا حذف کرد. این ترکیبات اکسیژن و دی‌اکسیدکربن و نیتروژن را شامل می‌شدند. پس‌ازآن، رمزی نتیجه گرفت گاز دیگری با نسبت حجمی 18/1 در هوا باقی مانده‌ است. او با استفاده از روش طیف‌نگاری، سعی کرد گاز جدید را کشف کند. ویلیام متوجه شد طیف این گاز، با هیچ گاز شناخته‌شده‌ای هم‌خوانی ندارد.

در سال ۱۸۹۵، رایلی و رمزی مقاله‌ای مشترک منتشر کردند. آن‌ها در مقاله‌ی خود از این کشف جدید صحبت کردند و این گاز را با استفاده از کلمه‌ی یونانی Argos به‌معنای تنبل یا غیرفعال، آرگون نام نهادند. دلیل انتخاب نام نیز آن بود که رمزی متوجه شد گاز جدید با هیچ عنصری ترکیب و واکنش نشان نمی‌دهد.

پس از انتشار مقاله‌ی مشترک رمزی و رایلی، بسیاری از دانشمندان آن زمان از آن‌ها انتقاد کردند. یکی از بزرگ‌ترین منتقدان، دیمیتری مندلیف، مؤلف جدول تناوبی بود که اعتقاد داشت آرگون، نیتروژنی سه‌اتمی با فرمول شیمیایی N3 است. درنهایت، آزمایش‌های طیف‌نگاری و اندازه‌گیری‌های گرمایی رمزی نشان داد آرگون از اتم‌های تکی تشکیل شده است. جامعه‌ی علمی پس از مشاهده‌ی یافته‌های بعدی رمزی، آرگون را به‌عنوان یک عنصر پذیرفتند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 6 میانگین: 4.3]