حقایق جالب درباره هلیوم

1-هلیم دومین عنصر فراوان در جهان است.
2-هلیم در سال 1928 برای اولین بار در بازار به فروش رسید.
3-هلیم به قدری سبک است که گرانش زمین قدرت نگه داشتن آن را روی سطح زمین ندارد و هنگامی که اتم های هلیم وارد اتمسفر میشوند انقدر بالا می روند تا وارد فضا شوند.
4-هلیم یکی از دو عنصر طبیعی است که هرگز به صورت ترکیب با عنصر دیگری مشاهده نشده است.عنصر دیگر نئون میباشد. هرچند پلاسمای هلیم می تواند با عناصری شامل سدیم،فلوئور و گوگرد، مولکول های دی-مر و برانگیخته موقت تشکیل دهد.
5-در دماهایی نزدیک به صفر مطلق،هلیم به یک مایع با خواص شگفت انگیز یک فراسیال تبدیل میشود که بدون اصطکاک از دیواره های محفظه بالا میرود.
6-هلیم در فشار عادی اتمسفر جامد نمیشود بلکه در فشار 25 اتمسفر، در دمای 0.95 کلوین جامد است.هر چقدر فشار افزایش می یابد،دمای جامد شدن هلیم نیز افزایش می یابد.هلیم می تواند در دمای اتاق نیز جامد شود،به شرط آنکه فشار تا 114هزار اتمسفر بالا برود که حدودا 1.67 میلیونpsi و یا 834 تن بر اینچ مربع می باشد.این فشار 100 برابر فشار عمیق ترین نقطه اقیانوس هاست که تقریبا 7 مایل (10916 متر) عمق دارد.
7-هلیم تنها به این خاطر در اتمسفر زمین موجود است که از دو منبع مجددا تامین میشود. 1-تجزیه عناصر رادیو اکتیو در زمین 2-تشعشعات کیهانی که تقریبا 9 درصد آن شامل هسته ی پرانرژی هلیم است.
8-سیلندرهای هلیمی که توسط ما خریداری میشود حاصل تجزیه طبیعی عناصر رادیو اکتیو پوسته زمین همچون اورانیوم و توریم می باشد.
9-تجزیه رادیواکتیو اورانیوم و توریم سالانه حدود 3000 تن هلیم تولید می کند.
10-هم اکنون تولید جهانی هلیم حدود 30000 تن در هرسال است.(هلیم برای میلیون ها سال در چند میدان گازی طبیعی انباشه شده بود،به همین دلیل درحال حاضر هرساله مقدار بیشتری هلیم از تشعشعات اورانیم و توریم ساخته میشود.)
11-هلیم پیش از کشف شدن بر روی زمین در اتمسفر خورشید یافت شده بود.
برگرفته از Chemicool.com

0 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *